Żądamy!… Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Themis po wyroku TSUE

0
(0)

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 listopada 2021 roku

W związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku z dnia 16 listopada 2021 r. zwracamy się do każdego podmiotu posiadającego inicjatywę legislacyjną oraz do Parlamentu o dokonanie jak najszybszych zmian w prawie, które zapewnią jego zgodność z normami obowiązującymi w UE.

Żądamy

rozpoczęcia prac nad rozdzieleniem stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, gdyż obecny stan sprawia, że każdy proces karny, a zwłaszcza ten z udziałem sędziów delegowanych do wykonywania czynności orzeczniczych w innych sądach, może nie mieć charakteru „uczciwego procesu” (fair trial). Niebezpieczeństwo to dotyczy także postępowań cywilnych, gdyż prokurator podlegający służbowo Prokuratorowi Generalnemu, może brać w nich udział w sposób niemal nieograniczony.

Żądamy

conajmniej wprowadzenia niezmiennych czasowo delegacji sędziów, udzielanych na podstawie jasnych i transparentnych kryteriów, bez możliwości manipulowania okresem ich trwania.

Żądamy

zakończenia obecnie trwających delegacji sędziów do orzekania w innych sądach, jako udzielonych w warunkach niegwarantujących przestrzegania prawa Unii Europejskiej, stanowiącego z mocy Konstytucji RP część krajowego porządku prawnego.

Dla zabezpieczenia toku trwających postępowań żądamy rozważenia udzielenia sędziom będącym na delegacji, upoważnienia do orzekania na podstawie 77 par 9 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych.

Apelujemy o podjęcie niezwłocznych działań, gdyż z każdym kolejnym dniem, tysiące obywateli mogą być pozbawieni prawa do skutecznejo ochrony prawnej gwarantowanej przez art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej.

Zarząd Stowarzyszenia

themis-sedziowie.eu

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments