Marszałek Tomasz Grodzki: Senat będzie bronił sędziów

4.5
(10)

Jeżeli na sędziów będą spadać represje za przestrzeganie konstytucji i orzecznictwa Sądu Najwyższego, będziemy ich całą mocą Senatu bronić – oświadczył Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. W oświadczeniu, wygłoszonym w imieniu demokratycznej większości w Izbie Marszałek wyraził zaniepokojenie kolejnym etapem demontażu wymiaru sprawiedliwości, jaki dokonał się wraz z podpisem prezydenta pod nowelizacją ustaw sądowych.

Marszałek Grodzki powiedział, że konsekwencje podpisu Andrzej Dudy  są szczególnie poważne dla wszystkich obywateli naszego kraju, gdyż proces sądowy będzie mógł być podważany przez inne instytucje – jak również inne organy, nie tylko wewnątrz kraju. „Konsekwencje europejskie tego ruchu kierującego nas w kierunku autorytarnych dyktatur Wschodu, będą również poważne” – podkreślił Marszałek Grodzki. Dodał, że sędziowie w Polsce znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, bo stawia się ich wobec wyboru między przestrzeganiem ustawy zasadniczej i orzecznictwem Sądu Najwyższego,  a oczekiwaniami władzy wykonawczej. „Stoimy na stanowisku, że wyroki powinny zapadać decyzją niezawisłego sędziego, a nie za drzwiami tych czy innych gabinetów politycznych” – oświadczył Marszałek Senatu.

„Chcemy całą mocą Senatu zadeklarować, że jeżeli na kogokolwiek będą spadać konsekwencje czy represje za przestrzeganie polskiej konstytucji i orzeczeń Sądu Najwyższego , najważniejszego sądu w kraju, będziemy ich całą mocą Senatu bronić” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek dodał, że Senat jest w trakcie procesu legislacyjnego  sądowej ustawy naprawczej, zgodnej  z polską konstytucją i prawodawstwem oraz z prawem europejskim, która stanie na posiedzeniu plenarnym Izby w marcu. „To jest lekarstwo, które może uzdrowić cały system” – podkreślił Marszałek. Wyraził oczekiwanie, że inne władze Rzeczypospolitej podejdą na poważnie do senackiej propozycji i włączą się w proces legislacyjny, bo to jest jedna z ostatnich szans naprawy fundamentów Rzeczypospolitej, fundamentów państwa prawa i państwa demokratycznego. „Wzywamy inne władze Polski  – zgodnie z mottem Senatu, że pobudzamy innych do szlachetnych uczynków, od niecnych odwodzimy i emocje studzimy – aby zawróciły z drogi, która podważa fundamenty demokratycznego państwa prawa” – oświadczył Marszałek Tomasz Grodzki.   Jednocześnie wyraził nadzieję, że taką opinię podzielają wszyscy, którym drogie jest pozostanie Polski w rodzinie wolnych krajów cywilizacji zachodniej, a także polska konstytucja, przestrzeganie praworządności, praw człowieka i poszanowanie przyrodzonej godności ludzkiej.

senat.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments