Marsz 1000 tóg – 11 stycznia w Warszawie – w obronie praworządności

5
(4)

Szanowni przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych!
Spotkajmy się ubrani w togi na Marszu Tysiąca Tóg 11 stycznia 2020, o godzinie 15.00 w Warszawie, aby wyrazić naszą solidarność i szacunek dla prawa krajowego i europejskiego!

Wyraźmy w ten symboliczny sposób to co zapowiada tzw. ustawa kagańcowa z 20 grudnia. Przejdźmy w milczeniu trasę marszu od Placu Krasińskich przy Sądzie Najwyższym do ul. Wiejskiej przy budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ubrani w togi będące symbolem naszej służby społeczeństwu i prawu. Pokażmy, że wartości i zasady państwa prawnego to fundamenty profesji każdego prawnika.
Jak dotąd dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi – sędziów, adwokatów, radców prawnych, niezależnych prokuratorów, notariuszy, nie dopuściliśmy do tego, aby w Polsce zapanowało bezprawie. Jednakże grudzień 2019 roku postawił przed nami nowe wyzwania, najcięższe w całej dotychczasowej historii sądownictwa po 1989 roku. Nastąpiło natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych, nasilała się kampania oszczerstw wobec sędziów, pojawiły się bezprecedensowe ataki ze strony reprezentantów władzy wykonawczej na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i sędziów Sądu Najwyższego, a wreszcie – przyjęcie przez Sejm w dniu 20 grudnia ustawy, które ma ograniczać swobodę orzekania sędziów i karać ich surowo w sposób bardzo uznaniowy.
Wszystko to składa się na mechanizm nacisków na sądownictwo niespotykany i niewyobrażalny w kręgu państw cywilizowanych, a odsuwający nas od cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Polscy prawnicy powinni zatem pokazać swój sprzeciw wobec opisanych działań, albowiem jest to uderzenie w cały system prawny w Polsce. Spadek zaufania do niego zagraża wizerunkową degradacją do poziomu postrzegania systemów prawnych Turcji, Rosji, czy Białorusi. Nie łudźmy się, to nie skończy się na sędziach i prokuratorach. Kolejne ograniczenia mogą niebawem dotknąć adwokatów, radców prawnych czy notariuszy.
Dlatego bądźmy razem: pokażmy światu, że polscy Prawnicy są zjednoczeni, odpowiedzialni, odważni i dobrze wyedukowani. Potrafią ocenić, które ustawy są sprzeczne z konstytucją i prawem europejskim. Chcą również respektowania wyroków TSUE.
Zróbmy wszystko, by nie był to ostatni moment, w którym sędziowie będą mogli bez obawy o konsekwencje wyrazić publicznie swój protest w obronie wartości, którym służą całym swoim życiem zawodowym. Pokażmy także całemu społeczeństwu, które od kilku lat przychodzi na protesty, że jako prawnicy jesteśmy SOLIDARNI. Obywatele potrzebują wyraźnego sygnału, że mogą liczyć na etos, ducha i energię świata prawniczego.
Stańmy zatem wszyscy solidarnie w obronie praworządności w dniu 11 stycznia 2020 roku w Warszawie!

Trasa:

Od Placu Krasińskich przy Sądzie Najwyższym, Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim do ul. Wiejskiej przy budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Data i godziny:

11.01.2020. 15:00-18:00

Link do wydarzenia na FB ze szczegółami:

 

loga

cropped osssa logo 1 1

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments