SSP „Iustitia”: Do Polaków w Łańcuchu Światła!

16 lipca 2017, Sąd Najwyższy. Foto: pr

Już dziewiąty wieczór gromadzimy się w całej Polsce przed sądami w Łańcuchu Światła, zjednoczeni wokół idei niezależnych, apolitycznych i sprawnych sądów. Każda z trzech ustaw uchwalonych przez Sejm ogranicza niezależność sądów i narusza europejskie standardy niezawisłości sędziowskiej.

Z radością przyjmujemy decyzję o skorzystaniu przez Prezydenta z prawa weta wobec dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Dziękujmy każdemu z Was, obecnych na Łańcuchu Światła. To dzięki Wam niezależność sądów stała się tematem rozmów we wszystkich domach, a uczestnictwo niejednokrotnie całych rodzin podczas tych niezwykłych wieczorów była najlepsza lekcją demokracji dla młodego pokolenia.

Wierzymy, że jeszcze jest możliwość skorzystania z prawa weta wobec trzeciej ustawy: o ustroju sądów powszechnych. Zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o taką decyzję, gdyż dowolność wyborów prezesów sądów przez Ministra Sprawiedliwości doprowadzi do zniszczenia równowagi trójpodziału władz w Polsce. Popieramy postulat istotnego głosu Ministra w tych sprawach, jednak nie może być to głos dominujący. Kwestia ta powinna być elementem szerszej reformy sądów, która ma być opracowywana podczas wspólnych prac.

Zapraszamy wszystkich Polaków do dyskusji nad reformą sądownictwa, czekamy na konkretne propozycje i sugestie, co możemy w sądach poprawić – zarówno w procedurach sądowych, jak i organizacji sądów.

W przyszłym tygodniu przedstawimy wszystkim Polakom szczegóły konsultacji, które w tej sprawie będziemy prowadzić.

Nie może zabraknąć tam Waszego głosu.

Wolne Sądy! Wolni Ludzie!

Warszawa, 24 lipca 2017 r. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA”

Ocena Czytelników
[Razem: 1 Średnio: 5]
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Możesz komentować z użyciem konta WordPress.com, Twittera, Facebooka, lub Google+.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o