Komisja Spraw Zagranicznych Kongresu USA zaniepokojona ograniczaniem niezawisłości sędziowskiej i upolitycznianiem sądów w Polsce

0
(0)

29 sierpnia 2019r. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym ponownie wyraziła obawy o stan polskiej demokracji, zwłaszcza w związku z ograniczaniem niezawisłości sędziów i upolitycznianiem sądów.

engel-mccaul-letter-to-polish-pm-regarding-poland-democracy-transformation-poland-address

 

Jego Ekscelencja Mateusz Morawiecki

Drogi Panie Premierze,

Rok temu, ówcześni Przewodniczący i Najwyższy Rangą Członek Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów napisali do Pana o obawach na temat stanu praworządności w Polsce. Dzisiaj my, jako nowy Przewodniczący i Najwyższy Rangą Członek Parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych piszemy ponownie do Pana na zasadzie kontaktu dwustronnego, aby wyrazić nasze trwające zaniepokojenie kondycją demokracji w Polsce.

Jako wieloletni zwolennicy bliskich relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską, z  wielką satysfakcją odnotowujemy przemianę transformacyjną, jaką Polska przeszła przez ostatnich kilka dekad, odrzucając jarzmo sowieckiej opresji. Jako ceniony sojusznik w Sojuszu Północnoatlantyckim Polska jest ważnym partnerem licznych operacji. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo obywateli Polski i mieszkańców Europy znajduje swe odzwierciedlenie w rozlokowaniu ponad 2.000 personelu amerykańskiej armii w różnych programach militarnych w Polsce, włączając w to Zwiększoną Obecność Militarną na Flance Wschodniej oraz towarzyszące jej porozumienia dwustronne. Jesteśmy świadomi wyzwań, przed którymi Polska nadal stoi, zwłaszcza w aspekcie przeciwdziałania zagrożeniom ze strony rosnącej w siłę Rosji oraz w aspekcie ciągłej potrzeby wzmocnienia swej gospodarki i poprawy standardu życia Polaków. I mocno wspieramy Polskę w pokonaniu wszystkich trudności.

Jednocześnie nie możemy ignorować erozji demokracji w Polsce. Ograniczenie niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienie sądownictwa, ataki na wolność wypowiedzi – takie jak wprowadzenie prawa zakazującego odwoływania się do współudziału niektórych Polaków w zbrodni Holocaustu, ale też intencjonalne ataki na wolności i prawa mniejszości w Polsce, to przykłady upadku zasad demokratycznych. Rozwój tego zjawiska grozi zaprzepaszczeniem wysiłku i poświęcenia Polaków poniesionego w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa.

Wyrażamy przekonanie, że ograniczenie wolności słowa, refleksja historyczna i ataki na podstawowe zasady demokracji podważają demokratyczną wiarygodność Polski.

Pragniemy widzieć tętniącą polską demokrację, która służy ludziom i siłę Polski czerpiącą, podobnie jak siła Ameryki, z przyjętych i wcielanych w życie demokratycznych idei i wartości. Podążanie dalej ścieżką ograniczającą polskie wolności polityczne prowadziłoby do niepotrzebnej tragedii. Właśnie z tego powodu, jako przyjaciele i zwolennicy Polski, adresujemy te szczere, płynące z serca myśli do Pana.

Z wyrazami szacunku,

ELIOT L. ENGEL

Przewodniczący

MICHAEL Mc CAUL

Najwyższy Rangą Członek Komisji

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments