Turcja: Oświadczenie europejskich organizacji sędziów po skazaniu sędziego Murata Arslana na 10 lat więzienia

0
(0)

19 stycznia 2019r. Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Prokuratorów (MEDEL), Sędziowie dla Sędziów (J4J) w ramach Platformy na rzecz Niezależnego Sądownictwa w Turcji wydały wspólne oświadczenie w sprawie skazania Murata Arslana na 10 lat więzienia. Murat Arslan to przewodniczący stowarzyszenia sędziów tureckich YARSAV, laureat Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla.

Link do oświadczenia (wersja ang): http://www.iaj-uim.org/news/statement-of-platform-eaj-aeaj-medel-and-j4j-on-the-unlawful-conviction-of-murat-arslan/

Poniżej pełna treść oświadczenia (wersja pl):

Oświadczenie Platformy na rzecz Niezależnego Sądownictwa

w Turcji w sprawie skazania Murata Arslana

W dniu wczorajszym Murat Arslan – laureat Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla, przewodniczący Niezależnego Stowarzyszenia Sędziów Tureckich YARSAV, został skazany na 10 lat więzienia. Uznano go za winnego bycia członkiem zbrojnej organizacji terrorystycznej (czyli aktywnym członkiem FETÖ / PDY).

Murat Arslan jest tureckim sędzią i prezesem Tureckiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów (YARSAV). Został aresztowany w październiku 2016 r. I od tego czasu jest tymczasowo aresztowany.

W październiku 2017 r. został nagrodzony przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy Nagrodą Praw Człowieka im. Václava Havla.

W ciągu ostatnich lat Platforma na rzecz Niezależnego Sądownictwa w Turcji, skupiająca cztery najbardziej reprezentatywne stowarzyszenia sędziów w Europie (AEAJ, EAJ, J4J i Medel), uważnie obserwowała represje, jakim był poddawany Murat Arslan oraz przebieg postępowanie przeciwko niemu i informowała o tym opinię publiczną i polityków krajów europejskich.

W trakcie toczącego się (pierwszego etapu) postępowania karnego, dowody dotyczące konkretnego wykorzystania systemu komunikacji ByLock (podobne do „WhatsApp” lub innych środków komunikacji) i jego wartość dowodowa dla konkretnych oskarżeń nie zostały starannie przeanalizowane ani dokładnie zbadane.

Ponadto stwierdzono liczne naruszenia tureckiego kodeksu postępowania karnego, charakteryzujące te wszystkie postępowania, [które] doprowadziły do niesłychanego naruszenia podstawowych przepisów proceduralnych podczas wczorajszego przesłuchania. Podstawowe uprawnienia wynikające z kodeksu postępowania karnego, takie jak prawo do odpowiedniej reprezentacji lub prawo do odwołania się od decyzji stronniczych sędziów, zostały złamane. W ten sposób zignorowano również proceduralne gwarancje tureckiego prawa. Na tle standardów europejskich, dowody przedstawione przez prokuratora nie mogą być uznane za wystarczający dowód i stanowiły jedynie wyliczenie nieudowodnionych twierdzeń.

Ta nieznajomość podstawowych zasad uczciwego procesu, które mogą być natychmiast dostrzeżone przez europejskich obserwatorów sądowych podczas rozpraw , wyraźnie pokazuje, że był to wyłącznie politycznie motywowany wyrok, który ponownie ujawnił brak rządów prawa w Turcji.

Murat Arslan swoją postawą nie tylko wykazał się pełną ochroną podstawowych praw w ramach swoich obowiązków sędziego, ale także stawiał opór presji wyłaniającej się: zarówno presji na tureckie sądownictwo, jak i presji wywieranej na niego. We wszystkich swoich działaniach jako prezes YARSAV nigdy się nie ograniczał w działaniach na rzecz praworządności, nie zważając na swoją osobistą karierę sądową, która się załamała (orzekał w Tureckim Trybunale Konstytucyjnym i został później przeniesiony).Sędzia Arslan, między innymi otwarcie apelował o międzynarodowe wsparcie w trakcie pogarszającej się sytuacji niezawisłości sądów po wybuchu skandalu korupcyjnego w świecie polityki w Turcji w grudniu 2013 r.

Poświęcenie i wierność zasadom Murata Arslana było znakomicie widoczne i wyrażane, między innymi w jego przemówieniu, po przyznaniu mu w 2017 r. Nagrody Praw Człowieka im. Václava-Havla.

Mówił od wówczas: „Walczymy o sądową niezależność i bezstronność, rządy prawa i demokrację. Kierujemy się wartościami, które mają na celu pełną niezależność, współczesną cywilizację opartą na równości, laicyzmie, rządach prawa, prawach i wolnościach człowieka. Opieramy się na wszelkiego rodzaju zakłóceniach, które zagrażają tym podstawowym wartościom. Walczyliśmy przeciwko budowie muru strachu, w którym zamknięto społeczeństwo.

Przesądy, bezpodstawne zarzuty niestety stają się fałszywą prawdą w naszym społeczeństwie. Nie pogodziliśmy się z naszymi wartościami, których broniliśmy przed wszelkimi zagrożeniami i presją. Zrobiliśmy to, co powinno zostać zrobione, a to podejście zostało docenione przez społeczność międzynarodową. Następnie zostaliśmy przedstawicielami światowej renomowanej organizacji.

Pomimo upadku sądownictwa, nie pozostawiamy naszego kraju samego sobie. W każdym zakątku kraju postawiliśmy znaki ratunkowe. Dziś mamy wychodźców, aresztowanych w więzieniach, ale to nie zmieni rzeczywistości. Cena, którą płacimy, tylko podnosi naszą wiarę w przyszłość, że rządy prawa i demokracja zostaną zinternalizowane i podniosą ducha walki.

Będziemy nadal pokazywać, że zawsze są osoby protestujące przeciwko niesprawiedliwości i bezprawiu, podczas gdy wielu innych, którzy powinni mówić i stawić opór, pogrążyli się w ciszy pod naciskiem imperium „.

W tym trudnym momencie Platforma chce publicznie wyrazić:
– swoją solidarność z naszym kolegą Muratem Arslanem i jego rodziną, którzy nigdy zostaną nie pozostawieni sami, bez naszej solidarności i wsparcia
– swoje zaniepokojenie poważnym naruszeniem podstawowych zasad utrwalonych na tym procesie, już potępionych przez międzynarodowych obserwatorów, podważających zapadły wyrok, który należy uznać za oczywiście bezprawny i niesprawiedliwy;
– swój apel do wszystkich instytucji europejskich o zaprzestanie wszelkiej współpracy z tureckim sądownictwem do czasu przywrócenia praworządności w tym kraju i użycia wszelkich środków, aby przekonać Turcję, by zakończyła polowanie na czarownice przeciwko sędziom i prokuratorom

Edith Zeller
Prezes Stowarzyszenia Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ)

José Igreja Matos
Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ)

Tamara Trotman
Przewodnicząca Judges for Judges

Filipe César Marques m.p.
Przewodniczący Magistrats Européens pour la Democratie et les Libertés (MEDEL)

Europa, 19 stycznia 2019 r

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments