Okiem sędziego: Fałszywa droga odwetu

0
(0)

Jesteśmy wstrząśnięci. Nie czas na kpinę i złośliwości.

Orzekam na co dzień w sprawach karnych, także tych najpoważniejszych. I tak sobie myślę w związku z tą tragedią, jaka rozegrała się na oczach całej Polski w Gdańsku, że to dobrze, że jesteśmy w Europie, że nie ma u nas i oby nie było kary śmierci. Morderstwo przy całym swoim tragizmie wyzwoliło dużo dobrych, choć w sposób oczywisty, smutnych emocji. Tragedia pokazała, że możemy być silni bez nienawiści.

Jako prawnik i sędzia uważam, że to bardzo ważne, żeby sprawca tego strasznego czynu miał uczciwy proces, a wcześniej uczciwe i wszechstronne śledztwo. Warto pamiętać, szczególnie w tak trudnym momencie, że jako społeczeństwo, jako obywatele możemy być silni naszym przywiązaniem do wartości, do prawa i do najważniejszych zasad, które w demokratycznym państwie wynikają z Konstytucji.

Mam głębokie przekonanie, że skazanie sprawcy tej zbrodni na karę śmierci nie uczyniłoby nas lepszymi ludźmi i nie przyniosłoby nic dobrego w naszym życiu. Sprawiedliwość, to wyjaśnienie co się stało, jak do tego doszło, dlaczego i rozważenie wszystkich istotnych okoliczności. A gdy wina nie budzi wątpliwości – orzeczenie kary. Sprawiedliwej kary, czyli nie zawsze takiej, której domagają się ci, co najgłośniej krzyczą.

Dziś jak rzadko kiedy widać wyraźnie, że drogą donikąd jest myślenie, że ciągłe zaostrzanie kar służy realizacji sprawiedliwości i naszemu bezpieczeństwu.

Zło zawsze będzie krok przed nami. Od czasu Kaina i Abla nie udało się wyeliminować z naszego życia zabójstw. Ale to nie znaczy, że mamy godzić się na życie w strachu i nienawiści. Nie możemy godzić się na wmawianie nam, że surowe kary i ograniczane praw obywatelskich to cena za nasze bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że podejrzanym czy oskarżonym może dziś zostać praktycznie każdy, nie tylko zbrodniarz i przestępca.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments