WSA w Warszawie wydał wyrok w precedensowej sprawie dotyczącej odmowy wydania cudzoziemcowi wizy Schengen

0
(0)

W ustnych motywach wyroku sąd stwierdził, że pierwsza decyzja o odmowie wydania wizy powinna być wydana na formularzu przewidzianym w kodeksie wizowym. Natomiast decyzja o odmowie wydania wizy, wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy, powinna zawierać uzasadnienie. Brak uzasadnienia powoduje, że nie wiadomo, jakie były konkretne przyczyny odmowy i w związku z tym nie jest możliwa skuteczna kontrola sądowa decyzji. Sąd stwierdził, że prawo konsularne nie zawiera odpowiednich regulacji i swoje stanowisko o konieczności uzasadniania decyzji oparł o zasady wynikające z Karty Praw Podstawowych UE.

Sprawa dotyczy obywatela Maroka, któremu Konsul RP w Rabacie odmówił wydania wizy. W związku z tym złożył on skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, pomimo iż polskie przepisy nie przewidują takiej możliwości. W swojej skardze cudzoziemiec powołał się m.in. na naruszenie prawa do sądu gwarantowanego przepisami Karty Praw Podstawowych UE.

W tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny zadał pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei TSUE stwierdził, że z przepisów kodeksu wizowego Schengen oraz Karty Praw Podstawowych wynika, że gdy konsul odmówi wydania wizy Schengen, to postępowanie odwoławcze powinno obejmować możliwość złożenia skargi do sądu.

W następstwie tego wyroku NSA zadecydował o bezpośrednim zastosowaniu przepisów prawa UE i odmówił zastosowania regulacji krajowych jako wadliwych oraz nakazał WSA w Warszawie rozpatrzenie skargi cudzoziemca.

Wyrok TSUE w sprawie C‑403/16 Soufiane El Hassani przeciwko Ministrowi Spraw Zagranicznych dostępny tutaj.

Postanowienie NSA dostępne jest tutaj.

HFPC

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments