Okiem sędziego: Nie teraz, Pani Prezes!

0
(0)

Ważą się losy. Nie Pani Pierwszej Prezes SN i nie tych sędziów SN, którzy własnie skończyli 65 lat. Ważą się losy ustroju naszego Państwa. Czy będziemy nadal krajem z trójpodziałem władzy i niezależnymi sądami, czy tez po równi pochyłej zmierzamy krok po kroku do modelu takiej rzeczywistej pozycji sądów i takiej niezawisłości sędziów jaka jest na Białorusi czy w Rosji ? Przy czym mam na myśli właśnie tą rzeczywistą pozycję sądów i rzeczywistą niezawisłość sędziów, a nie tę zapisaną w aktach prawnych. Bo nawet w reżimach autorytarnych nie pisze się aktów prawnych nakazujących wprost sędziom słuchać władzy politycznej. Nawet w latach terroru stalinowskiego w Polsce nie było przepisu, że wyrok musi zgodny z tym co poleci sekretarz partii czy komendant UB. Ale była odpowiednia atmosfera i były ścieżki kariery dla głuchych i ślepych.

Pani prof. Małgorzata Gersdorf stała się dla wielu osób (sędziów. prawników i zwykłych obywateli, w tym tych protestujących pod SN w Warszawie i pod sądami w całej Polsce) symbolem obrony niezależności wymiaru sprawiedliwości i poszanowania Konstytucji. Symbolem godnej postawy Najważniejszego Sędziego wobec ustawowego bezprawia dokonywanego pod pozorem reformy sądownictwa.

Piszę o tym wszystkim, bo media donoszą, że Pani Prezes planuje wkrótce udać się na urlop. Pani Sędzio !!! W czasie pełzającego zamachu na konstytucyjny ustrój Państwa, w czasie decydującej walki o zachowanie niezależności sądownictwa, a tym samym o zachowanie pozycji Polski w Unii Europejskiej nie czas iść na urlop ! Nieobecni nie mają racji. Tak było zawsze i tak będzie teraz.

Musi Pani pozostać na swoim urzędzie, także w wymiarze dosłownym, pełniąc obowiązki służbowe w gmachu Sądu Najwyższego. Pani rola w najbliższych dniach jest nie do przecenienia.

P.S. Siedem dni z rzędu, od czwartku 28 czerwca do środy 4 lipca byłem pod Sądem Najwyższym. Widziałem tam innych sędziów i prawników, niestety nie tak dużo jak by można było się spodziewać. Widziałem zatroskanych zwykłych obywateli. Nie słyszałem i nie widziałem nienawiści i agresji do myślących inaczej. Warto było.

Na zarzut państwa z KRS, że to polityka, odpowiem tak: Nie to nie polityka, to obrona fundamentalnych wartości zapisanych w Konstytucji RP. Obrona niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Obrona prawa nas wszystkich do wolnego od wpływów politycznych, od nadzoru partii rządzącej sądu. Nie wolno dać sobie wmówić, że sędziom nie wolno bronić Konstytucji. Otóż wolno ! A dziś nawet trzeba żeby sędziowie bronili niezależności sądów i własnej niezawisłości.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments