HFPC o sytuacji protestujących w Sejmie oraz ograniczonym dostępie do parlamentu

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża zaniepokojenie sytuacją osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów protestujących w budynku Sejmu. Sprzeciw HFPC budzi też obowiązujące zawieszenie wydawania jednorazowych kart wstępu do parlamentu oraz jednorazowych kart prasowych.

Sytuacja protestujących

„Szczególne zaniepokojenie HFPC budzą próby ograniczania wolności osobistej osób protestujących, a zwłaszcza obecnie już uchylona, decyzja władz Sejmu, na mocy której nie pozwolono niektórym uczestnikom akcji wyjść na spacer. Uważamy też, że sposób odnoszenia się i komentowania protestu przez niektóre osoby publiczne jest niedopuszczalny” – mówi adw. Marcin Wolny, prawnik HFPC.

Obawy Fundacji związane z protestem wzbudzają także informacje dotyczące warunków, w jakich przebywają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. „Decydując się na rozpoczęcie akcji w budynku Sejmu, jej inicjatorzy mieli zapewne świadomość, że godzą się równocześnie na pewne niedogodności związane z jej przeprowadzeniem. To jednak nie zwalnia przedstawicieli władzy publicznej z przestrzegania prawa do prywatności i zakazu naruszania godności” – zauważa Julia Gerlich, prawniczka HFPC.

Ograniczenie dostępu do Sejmu

HFPC podkreśla również w stanowisku, że decyzja o wstrzymaniu wydawania jednorazowych kart wstępu i jednorazowych kart prasowych stanowi poważne ograniczenie prawa do pozyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej, swobody wypowiedzi i wolności prasy.

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawicieli władz Sejmu czasowe ograniczenia wydawania kart wiążą się z podwyższonym stanem zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku. Jednak nie wytłumaczono, w jaki sposób pokojowy protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów może wpływać na podwyższony stan zagrożenia. „Samo powołanie się na względy porządku i bezpieczeństwa nie otwiera drogi do dowolnego ograniczania zasad wstępu do Sejmu” – mówi Konrad Siemaszko, prawnik HFPC. „Fakt, że w budynku trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, nie tylko wydaje się wątpliwym uzasadnieniem dla ograniczenia dostępu mediów, ale wręcz przeciwnie – tym bardziej uzasadnia ich obecność” – dodaje Konrad Siemaszko.

Apel HFPC

„Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o pełne szacunku i empatii odniesienie się do postulatów osób protestujących, a także przywrócenie pełnego dostępu jednostek, w tym dziennikarzy, do budynków znajdujących się we władaniu Sejmu” – czytamy w podsumowaniu stanowiska HFPC.

Pełna treść oświadczenia HFPC dostępna jest tutaj

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments