Monitor Konstytucyjny konsekwentnie kibicuje od lat staraniom byłych działaczy opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym przez władze PRL o ustawowe rozwiązanie Ich problemów. Właśnie mija rok od objęcia urzędu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przez Lecha Parella z Gdańska. Z tej uroczystej okazji najwytrwalszy członek tej grupy obywateli – Jarosław Maciej Goliszewski – zwrócił się w liście do kilkuset sygnatariuszy dwóch dokumentów: Apelu 141 i Apelu 258, które można odnaleźć w archiwum Monitora. Publikujemy Publikujemy list w całości.
Szanowni Państwo Sygnatariusze Apelu 258
i inne zainteresowane Szanowne Osoby
Niebawem, bo już w najbliższą środę 19.02.2025 r. będziemy obchodzić 1. rocznicę objęcia przez p. Lecha Parella posady Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W tym samym dniu odbędzie się posiedzenie Rady ds. DOA i ORzPP powołanej przez min. Lecha Parella, podobno z udziałem przedstawicieli wojewódzkich rad.
Przeglądając regularnie profil na FB i portal tego Urzędu, tylko od czasu do czasu, dostrzegam te posty i informacje, które nawiązują do nas, czyli b. działaczy opozycji antykomunistycznej i b. osób internowanych.
Mam jednak wrażenie, że nie nam się należy padające tam często hasło „Bohaterowie naszej niepodległości„, bo nie do nas jest ono adresowane.
Dla zrozumienia o co chodzi, w tym zachwianiu rozłożenia akcentów i oceny historycznej skuteczności, polecam lekturę 1. załącznika w pliku o nazwie:

To bardzo trzeźwe spojrzenie historyka dr Mikołaja Mirowskiego z Łodzi daję pod rozwagę.
Podobno podczas tego środowego spotkania 19 bm. ma być dokonana próba wyważania otwartych drzwi, czyli burza mózgów, z której ma się narodzić projekt nowelizacji ustawowej (sic !). Oczyma wyobraźni widzę grupę kilkudziesięciu osób, która w ciągu 2-3 godzin wyprodukuje projekt nowelizacji spełniający warunki formalne, czyli prawne. W zeszłej kadencji Rady ds DOA i ORzPP za czasów min. Jana Kasprzyka też podjęto taką konkurencyjna próbę wobec proponowanego przez nas projektu, nawet w tym celu wyłoniono grupę roboczą, która nic nie stworzyła.
Przypomnę więc, że od 2021 roku na mocy upoważnienia udzielonego nam przez Sygnatariuszy Apelu 258, zabiegamy, jako trójka inicjatorów, o uchwalenie gotowego 2. środowiskowego projektu nowelizacji. Poniżej jest przedstawiona grupa przypominających go załączników:

Nie było woli politycznej w minionej kadencji Sejmu RP, więc ponowiliśmy nasze usiłowania po wyborach 15.10.2023 r., a szczególnie po powołaniu p. Lecha Parella na Szefa UdSKiOR. Został on przez nas wprowadzony w temat już 21.02.2024 r. Było sporo spotkań, deklaracji, wywiadów etc, ale sprawa nie ruszyła dotąd do przodu. Tę sytuację ilustrują poniższe załączniki:

Wydawałoby się, że sprawa jest prosta, bo znów wystarczyłoby złożenie przez Klub KO lub grupę jego posłów naszego projektu, jak to miało miejsce w ubiegłej kadencji. Regulamin Sejmu to dopuszcza. Taką drogę skutecznie my sprawdziliśmy przy naszej 1. nowelizacji emerytalnej w ślad za Apelem 141, a uchwalonej 30.03.2021 r. (Dz.Ustaw z 29.04.2021 poz. 794) https://www.sws.org.pl/kalendarium/nowelizacja-ustawy-o-doa-podpisana.
Podpowiada teraz ponownie taką metodę Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w swoim piśmie do nas (vide załącznik). Wiedzą to zorientowani posłowie koalicji rządzącej z Klubu KO, jak np. p. Joanna Frydrych i pos. Piotr Adamowicz. Potrzeba tylko dobrej woli i ważnej decyzji.
Za puentę niech wystarczy felieton red. Marka Kozubala z ostatniego załącznika. Chyba jesteśmy piątym kołem u wozu dla państwa polityków.
W trakcie prac sejmowych, czyli na posiedzeniach właściwej komisji, zainteresowane stowarzyszenia grupujące b. działaczy i b. opozycjonistów, bez problemu mogą zgłaszać swoje uzupełniające propozycje do naszego 2. środowiskowego projektu. To jest najszybsza droga do sukcesu, zamiast wielomiesięcznych międzyresortowych konsultacji w przypadku przedłożenia rządowego.
Na zakończenie tego maila, odnosząc się do pomysłów zwoływania dyskusyjnych gremiów dla wypracowania … no, właśnie czego, informuję, że autorem 1. projektu już uchwalonej nowelizacji i 2. projektu tego czekającego, jest tylko jeden człowiek – to prawnik dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, wykładowca na WAT, b. opozycjonista i b. represjonowany oraz sygnatariusz Apelu 141 i Apelu 258.
To być może jest mój 1. mail z okazji 1. rocznicy Szefa UdSKiOR, czyli mogę jeszcze popełnić następne, bo tylko na razie przedstawiłem załączniki ilustrujące sytuację do czerwca 2024 r.
Radzę 25 załączników z tego maila zapisać na twardym dysku, a one ułożą się chronologicznie i zarazem logicznie, co ułatwi lekturę i percepcję treści.
Z poważaniem,
Jarosław Maciej Goliszewski
wraz z Leszkiem Stallem i Grzegorzem Kostrzewą-Zorbasem
i ich społecznym doradcą prof. Tomaszem Siemiątkowskim
prawnikiem oraz wykładowcą na SGH i UKSW