Marian Sworzeń. Prawo Wielkich Liter: WEZWANIE ŚWIADKA  

0
(0)
Wezwanie świadka czy wezwanie na świadka? Wezwanie biegłego językoznawcy jest zbędne, gdyż kodeks postępowania cywilnego optuje za pierwszym sformułowaniem. Ustawodawca wstawił „na” dopiero przy skazaniu świadka „na grzywnę” za niestawiennictwo.
E-mail od Petrusa Suma: „250 lat temu (z małym okładem) Stanisław August Poniatowski ustanowił ku czci Stanisława Konarskiego medal Sapere Auso (Temu, który odważył się być mądrym). Uważam, że należałoby ten medal reaktywować, choć kandydatów na jego otrzymanie wśród decydujących o naszym losie elit politycznych zbyt dużo nie widzę, a i z kapitułą przyznającą byłby problem, bo za mędrców uważają się wszyscy”.
Znany utwór Leonarda Cohena Take this waltz to przekład wiersza hiszpańskiego poety i dramaturga Federico Garcii Lorki. Lorca, ofiara mordu politycznego (1936 r.), studiował prawo przez kilkanaście lat, poczynając od 1914 r. „Ani w Grenadzie, ani w Madrycie, ani też później w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapisał się na Columbia University, nie wykazał nigdy najmniejszej chęci do poświęcenia studiom prawa większego zainteresowania, niż to wymagała sama immatrykulacja”. Vide biografia pióra Güntera Lorenza (PIW, 1963).
Wywiad z odwołanym prokuratorem Tomaszem Janeczkiem („Rzeczpospolita”, 7.VI. br.). Wedle rozmówcy „legalnym prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski”. Zamierza spotkać się z prezydentem: „Byłbym zaszczycony, gdyby do takiego spotkania doszło”. Czyżby gotowość zmiany pracy?
Antyunijne poglądy Konfederacji są znane. Dlaczego więc wystawiła kandydatów do europarlamentu? Dlaczego na nich dość powszechnie głosowano? Destrukcja ma swoje anty-prawa.
Nummus non parit nummos – to jedna ze średniowiecznych wypowiedzi w kwestii odsetek. Znaczy, że „pieniądz nie produkuje pieniądza”. Jej autorem był św. Tomasz z Akwinu.
Ilość uniewinnień i prawomocnych skazań w 1937 r. to odpowiednio 7888 i 358036 (vide „Mały Rocznik Statystyczny” z 1939 r.).
Egzekucje mobilarne, cóż to takiego? Tak kiedyś zwano egzekucje z ruchomości.
Średniowieczny łan – średnio licząc – miał około 20 hektarów. Obecnie beztrosko nazywamy łanem dowolną cząstkę uprawy. Stąd też kłania się w pas ten dziewięćsił:
                                  Ł   A   N
                                 P   A   S
                                  P   Ó   L
Wheeler, adwokat z książki Kazana, fundował stypendia dla studentów. Pewno niemałe, bo koszty studiów na amerykańskich prywatnych uczelniach były wysokie. Czy mamy w Polsce tak hojne kancelarie prawnicze?
Ilustracja szkodliwego związku. Teza: „Bardzo często się zdarza, że kiedy coś się przyczepia do czegoś innego, psuje to, aż w końcu zniszczy”. Jeden z przykładów: złodzieje przyczepieni do państwa. Rzecz wzięta z zapisków mnicha Kenkō (Japonia, XIV w.).
Ahimsa oznacza zasadę nieprzeciwstawiania się złu złem. Jeden z jej głosicieli, Mahatma Gandhi, był za młodu – to rzecz mniej znana – czynnym prawnikiem. Prócz jego „Autobiografii” mamy też dwutomową książkę José Frèchesa „Gandhi”, zawierającą wiele przykładów z adwokackiej praktyki tego wybitnego Hindusa.
Dawne polskie prawo nazywało „każdego człowieka nieosiadłego” słowami „gołota”, „odartus”, „obłomek”. W razie sprawy sądowej „pozwanemu gołocie kładziono pozew przez przybicie go na drzwiach kancelarii sądowej lub kościoła parafii, w której przebywał”. Na szczęście nieoceniona encyklopedia Zygmunta Glogera okryła „gołotę” szatą szczegółów.
Kamiński i Wąsik zostali europosłami, więc protektor zasłużonej dwójki będzie musiał uznać poprawność składu Sejmu. Prezydent zrobi to jednak tak, by się nie przyznać do kluczenia. I znowu będzie zasłużona dwójka.
Archiwa odnotowały, że proces o tzw. „sumy neapolitańskie” trwał… ćwierć tysiąclecia. Cytuję za biografią królowej Bony pióra Marii Boguckiej: „Sprawa wlokła się 250 lat, aż do schyłku istnienia Rzeczypospolitej szlacheckiej”. Przy takiej perspektywie, narzekania typu „Dwa i pół roku minęło, a wciąż nie ma wyroku!” noszą znamiona pieniactwa.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu, autor książki „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments