A na Szucha nic nowego się nie dzieje: rozprawa z udziałem jednej strony – druga opuściła salę. Zapis video (U 5/24)

0
(0)

28 maja trzyosobowy skład Trybunału – sędzia (prokurator) Bogdan Święczkowski jako przewodniczący, sędzia (prokurator) Stanisław Piotrowicz jako sprawozdawca i prosty sędzia (radca prawny i adwokat) Bartłomiej Sochański – nachylił się nad uchwałą Sejmu z 6 marca „w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015 – 2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego”. Wniosek o stwierdzenie sprzeczności tej uchwały z Konstytucja wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, których na rozprawie reprezentował poseł Krzysztof Szczucki. Wyrok był taki, jak oczekiwano – uchwała jest sprzeczna z Konstytucją, a Sejm nie ma prawa opiniować funkcjonowania i składu Trybunału, a tym bardziej oceniać, kto jest prawdziwym sędzią, a kto – dublerem..

Nawiasem mówiąc, sędzia Przyłębska do sprawy nie wyznaczyła żadnego z trzech dublerów, choć ich aktywność, czyli liczba rozpraw, w których dotychczas każdy z nich uczestniczył, jest najniższa spośród wszystkich członków Trybunału. Z ostrożności procesowej, zapewne.

Nie obyło się jednak bez niespodzianek – oto pojawił się też reprezentant Sejmu, poseł Paweł Śliz (z KP Polska 2050 Trzecia Droga) i złożył wniosek marszałka Sejmu o przeniesienie rozprawy przed pełny skład, ze względu na zawiłość materii i wagę sprawy.

Przewodniczący (prokurator) Święczkowski ogłosił przerwę i po 45 minutach konsultacji zakomunikował, że Trybunał odrzuca wniosek. Poseł Śliz wstał, zarzucił plecak na ramię, powiedział grzecznie „Do widzenia” i wyszedł. Swoje oburzenie Bogdan Święczkowski wyraził, nazywając to wydarzenie skandalem. Miał też pretensję do posła Śliza, że oddalił się bez jego zgody. To chyba odezwała się w nim natura prokuratora.

Nie będziemy publikować wyroku, ani wygłoszonego uzasadnienia. Omówienie opublikował Trybunał na swojej stronie internetowej w komunikacie prasowym. Wydarzenie samo w sobie jest może interesujące, ale żadnych skutków prawnych, ani faktycznych nie niesie. Ciekawi przebiegu mogą wysłuchać (i obejrzeć) pełnego zapisu rozprawy, który udostępnił nam VideoKOD, Sieciowa Telewizja Obywatelska.

A poza tym, proszę państwa, nic na Szucha się nie dzieje
W szumie drzewek ledwie słychać ciche bul
Bul, bul, bul, bul, bul, bul, bul…

(pr)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments