Piotr Rachtan: Trybunał na Szucha, słup ogłoszeniowy i petycja Sędziów RP

5
(1)

Jeszcze do niedawna strona internetowa Trybunału w Alei J. Ch. Szucha 12, prócz obowiązkowego trybutu na rzecz państwa i obywateli w postaci informacji o sprawach, wyrokach, niekiedy – transmisji z rozpraw publikowała,  jako ważne wydarzenia nekrologi, życzenia świąteczne i zdjęcia z uczestnictwa Julii Przyłębskiej w wydarzeniach politycznych. Pewną zmianą, która dokonała się  przed miesiącem (opóźnienie po stronie Monitora wynika z przyczyny całkowicie od Redakcji niezależnej), wzbogacającą i tak obfitującą w treść stronę trybunal.gov.pl, jest pojawienie się na niej głosu w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, atakowanego wszak nieustannie przez hordy Tuska i Hołowni.

Głos wydało z siebie mało znane szerszej publiczności Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP”. Trzeba przyznać, że niewiele było w ostatnich latach głosów w obronie Trybunału Julii Przyłębskiej. Opublikowany tekst jest więc wyjątkowy, choć w historii Trybunału Konstytucyjnego był okres, gdy liczba stanowisk, oświadczeń, apeli i uchwał krajowych i zagranicznych instytucji, stowarzyszeń, rad wydziałów, zgromadzeń sędziów sądów powszechnych, instytucji zagranicznych w obronie niezależności i integralności Trybunału Konstytucyjnego mogła sięgać setek. I nie oddawano im internetowej strony Trybunału – publikacje udostępniał Obserwator Konstytucyjny, zlikwidowany przez Julię Przyłębską nazajutrz po zakończeniu kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. (Ciekawych odsyłamy na stronę niezniknelo.pl, gdzie niespodziewanie zasób OK został publiczności udostępniony).

Uchwałę Sędziów RP przytoczyliśmy w całości, tak jak została powieszona na stronie Trybunału, niczym na słupie ogłoszeniowym, warto bowiem poznać aksjologię i argumentację organizacji, która tak gorąco występuje przeciw zamachowi, szykowanemu na niezależność Trybunału Julii Przyłębskiej przez europosła Roberta Biedronia. Przy okazji trzeba koniecznie zapoznać się z celami tego stowarzyszenia, wyłuszczonymi na jego stronie internetowej.

O co im chodzi (Sędziom RP)?

Piszą o tym na swojej stronie internetowej tak:

Niniejsza strona powstała w celu swobodnej i twórczej wymiany myśli i uwag na temat sytuacji i potrzebnych reform wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej. Przyświeca nam wola poszanowania całego dotychczasowego dorobku i myśli prawniczej jak i potrzeba dalszego kształtowania takiego modelu i struktur orzekania, w których najpełniej realizowałby się postulat niezależnego i niezawisłego sądownictwa, wolnego od patologii i nieprawidłowości. Wierzymy, że przysięga, którą składaliśmy w dniu powołania na urząd Sędziego, jest w dniu dzisiejszym dla nas wszystkich wezwaniem do tego aby jeszcze bardziej włączyć się w dyskurs na temat problemów polskiego sądownictwa. W dobie wszechobecnej mowy nienawiści, pomówień i przekłamań, chcemy tworzyć dobry przykład dyskusji merytorycznej i toczącej się w pełnym poszanowaniu dla prawa swobody wypowiedzi i godności każdego człowieka. Mamy wolę aby służyć jak najlepiej naszemu narodowi polskiemu, który potrzebuje sprawnych i sprawiedliwych sądów, w których każdy będzie czuł się równy wobec prawa i w którym orzekać będą osoby w pełni realizujące zasadę apolityczności sędziowskiej. Tylko takie sądy i tacy sędziowie mogą budować autorytet wymiaru sprawiedliwości, którego dzisiaj wszyscy bardzo potrzebujemy. Chcemy bowiem powiedzieć, że dumni jesteśmy z tego, iż jesteśmy Sędziami Rzeczypospolitej Polskiej i przynależymy do grona osób, które w zdecydowanej większości są osobami ciężko i uczciwie pracującymi, które muszą każdego dnia mierzyć się z wieloma problemami ludzkimi i podejmować trudne i niewdzięczne decyzję. Państwo Sędziowie nie wolno nam tracić odwagi, aby przeciwstawiać się opiniom z zewnątrz, będziemy silni tylko wówczas gdy sami tworzyć będziemy silne i niezależne struktury. Pamiętajmy, że wyroki wydajemy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.
Sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej

Jednym z przejawów aktywności Sędziów RP, prócz przytoczonej wyżej uchwały w obronie Trybunału przed Robertem Biedroniem jest ciekawa petycja, adresowana zdaje się do Sejmu i Senatu, „w obronie bezpieczeństwa prawnego obywateli i nieusuwalności sędziów”

Listę podpisów otwiera 9 grudnia 2023 roku sędzia Adam Jaworski. Publikujemy cztery ze 153 stron listy podpisów: dwie pierwsze (z 9 grudnia 2023 roku) i dwie ostatnie (z 23 i 24 stycznia 2024 roku). Warto zwrócić uwagę na proporcję utajnionych przez sygnatariuszy ich nazwisk i lokalizacji. Ze wstydu?

 

[…]

Udostępnił:

Piotr Rachtan

 

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments