List otwarty prokuratorów dr. Michała Gabriela – Węglowskiego oraz dr. Piotra Turka do prokuratorów, asesorów i pracowników prokuratury

4.2
(6)

Udostępniamy list otwarty prokuratorów dr. Michała Gabriela-Węglowskiego i dr. Piotra Turka, który stanowi odpowiedź na krytyczną publikację SP Lex Super Omnia „Oskarżenie publiczne na wzór europejski czy „russkij mir” w prokuraturze?”, która była reakcją na wcześniejszy artykuł prokuratora Gabriela-Węglowskiego „Michał Gabriel-Węglowski: Krytyczna analiza projektu Prawa o ustroju prokuratury autorstwa Stowarzyszenia Lex Super Omnia”.

W liście przewodnim, nadesłanym do redakcji, piszą obaj sygnatariusze Listu otwartego:

W związku oświadczeniem z dn. 7 listopada 2023 r., w którym Zarząd Stowarzyszenia LEX SUPER OMNIA kieruje pod naszym adresem nieprawdziwe i obraźliwe zarzuty, zmuszeni zostaliśmy do sporządzenia listu otwartego do środowiska Prokuratury, a także do innych osób, które uważają przyszłe losy Prokuratury za istotne dla funkcjonowania naszego kraju.
Nasze dobre imię zostało nadszarpnięte tylko dlatego, że prezentujemy częściowo odmienne od Stowarzyszenia LSO, a przynajmniej jego władz, poglądy na reformę Prokuratury, jak też dlatego, że krytycznie odnosimy się do nader niedopracowanego projektu nowej ustawy „prokuratorskiej” autorstwa Stowarzyszenia.

Redakcja Monitora udostępnia przestrzeń serwisu do dalszej debaty nad reformą prokuratury z nadzieją, że będzie się ona w przyszłości koncentrować wyłącznie na merytorycznej stronie – prawnej, legislacyjnej i proceduralnej – reformy oraz pod warunkiem, że głosy polemiczne odnosić się będą wyłącznie do meritum, a nie do osób. Zasługuje na to i waga tematu, i dojmująca potrzeba odcięcia się od praktyki ustępującej władzy, także w prokuraturze, notorycznego argumentowania ad personam.

Tę uwagę należy traktować jednocześnie jako zaproszenie do dyskusji. O projektach, nie o autorach.

Piotr Rachtan

List otwarty-MGW & PT
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.2 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments