W ostatnich 7 latach funkcjonowania prokuratury pod rządami Zbigniewa Ziobro i rosnącej lawinowo liczby afer politycznych, mnożą się w mediach pod jej adresem uzasadnione zarzuty o „jej upolitycznieniu”, o „ręcznym sterowaniu” oraz o akcyjności jej działania.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia powstało przed siedmioma laty jako wyraz sprzeciwu wobec sprywatyzowania instytucji oskarżenia publicznego przez dwóch kolegów z grupy studenckiej – Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobrę, piszą prokuratorzy z Zarządu Stowarzyszenia.
Nie zamierzaliśmy jednak być partyzantką, która „podszczypując” swoich przełożonych będzie w strachu wyczekiwała lepszych czasów, aby cokolwiek próbować zmienić. Dawaliśmy świadectwo, za które wielu z Nas doświadczyło szykan i różnego rodzaju retorsji.
Na początku jednak musieliśmy zmienić własną mentalność, otwierając się w pierwszej kolejności na aktywistów, broniących praworządności na ulicach każdego dnia. Co roku przedstawialiśmy raporty demaskujące mechanizmy ręcznego sterowania, nepotyzmu oraz politycznego korumpowania oskarżycieli, skutkującego do dziś całkowitym uwikłaniem wielu z nich w ochronę przed odpowiedzialnością karną polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz akolitów tej formacji skupionych wokół samozwańczego pseudo – szeryfa Polski.
Zdobyliśmy najcenniejszą rzecz – wiarygodność u poważnych organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń sędziowskich Iustitia, Themis, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International, Fundacji Batorego, Akcji Demokracja i wielu innych. Kredyt zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni stworzył nam możliwości współpracy z przedstawicielstwami dyplomatycznymi wielu krajów zachodnich, Radą Europy i Komisją Europejską. Staliśmy się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników MEDEL. Przystąpiliśmy do ewaluacji aktualnych przepisów ustrojowych statuujących działalność polskiej prokuratury, a nasze uwagi stały się rekomendacjami Komisji Weneckiej. Co więcej, Komisja Europejska uważnie przyglądająca się naszej działalności podzieliła, w raporcie o stanie praworządności w Polsce, nasze postulaty rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, stawiając je na równi z postulatami zapewnienia niezależności sądownictwa.
Kierując się europejskimi standardami działalności prokuratury, w których wypracowaniu sami braliśmy udział, wszystkie nasze doświadczenia wynikające z tej wieloletniej działalności przekuliśmy w projekt ustawy Prawo o ustroju prokuratury, który w ramach pakietu 5 ustaw przedłożony zostanie politykom, przez najpoważniejsze organizacje pozarządowe skupione wokół Porozumienia dla praworządności, którzy lada moment będą tworzyć nowy rząd. Pakietu, bez którego przyjęcia nie będzie mowy o przywróceniu praworządności w Polsce.
Nasz projekt poddaliśmy konsultacjom, które były i są prowadzone zarówno w gronie specjalistów, jak i najpoważniejszych organizacji pozarządowych. Uzyskał on pełne wsparcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Batorego, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Adama Bodnara, licznych przedstawicieli świata nauki, a liczba orędowników jego przyjęcia jest coraz większa.
Ale dziś nie o tym.
[…] i dr. Piotra Turka, który stanowi odpowiedź na krytyczną publikację SP Lex Super Omnia „Oskarżenie publiczne na wzór europejski czy „russkij mir” w prokuraturze?”, która była reakcją na wcześniejszy artykuł prokuratora Gabriela-Węglowskiego „Michał […]