Europejski Trybunał Praw Człowieka zmienia środek tymczasowy w sprawach czworga polskich sędziów (Wróbel, Synakiewicz, Niklas-Bibik i Piekarska-Drążek)

5
(1)

5 i 9 sierpnia 2022 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął decyzję o zmianie środków tymczasowych, które wcześniej podjął w sprawach dotyczących czworga polskich sędziów, wobec których toczy się postępowanie dyscyplinarne i grożących im rychłym zawieszeniem w obowiązkach. W szczególności w sprawie Wróbel v. Polska (skarga nr 6904/22), w dniu 9 sierpnia 2022 r. Trybunał zdecydował o zmianie brzmienia środka tymczasowego wskazanego w dniu 8 lutego 2022 r. tak, aby odtąd miał on zastosowanie do każdego organu właściwego na mocy prawa krajowego do rozpatrzenia sprawy skarżącego.

Trybunał podjął to postanowienie w świetle nowych wydarzeń, a mianowicie niedawnego zastąpienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o której mowa w poprzednim, wskazanym w tej sprawie, środku tymczasowym (w dniu 8.02.2022), przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Trybunał zmienił również brzmienie środków tymczasowych (z dnia 22.03.2022) wskazanych w sprawach dotyczących trzech innych polskich sędziów, a mianowicie Synakiewicz v. Polska (nr 46453/21), Niklas-Bibik przeciwko Polska (nr 8687/22) i Piekarska-Drążek przeciwko Polska (nr 8076/22).

Zabezpieczenie polega na zobowiązaniu polskiego sądu (tu – Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN) do poinformowania Trybunału o wyznaczeniu sprawy o uchylenie immunitetu najpóźniej na 72 godziny (trzy dni) przed jej rozpoznaniem, niezależnie od tego czy będzie się odbywać na rozprawie publicznej, czy na posiedzeniu niejawnym.

Poniżej Komunikat Europejskiego Trybunału Praw człowieka we francuskiej wersji językowej (ani polska, ani angielska nie są dostępne)

Mesures provisoires modifiées dans des affaires concernant l'immunité de juges (1)
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments