Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: SESJA

4.7
(3)

Solidarna Polska chlubi się ministrem Michałem Wosiem. Tenże mówił ostatnio o nowych sposobach dyscyplinowania niesfornej młodzieży szkolnej – jedną z metod ma być karne szorowanie korytarzy. Proponuję, by czym prędzej przeprosił nie tylko uczniów, ale i ich rodziców. I szorował ze stołka.

Ekonomia, jeśli jasno serwowana, zawsze jest pomocna. Oto fragment wywiadu prof. Leszka Balcerowicza: „Wiarygodnie można obniżać podatki, jeśli się obniża wydatki. Jeśli się obniża podatki i zwiększa wydatki, to jest to hochsztaplerstwo”. Podsumowaniem wywodu są słowa: „To nie może się dobrze skończyć”. Inaczej mówiąc, to musi się skończyć źle.

Szwedzki minister sprawiedliwości uniknął wotum nieufności – podobnie było z jego polskim odpowiednikiem. W obu przypadkach na sesjach parlamentu zadecydował jeden głos. Ale na tym kończą się podobieństwa – w Szwecji Ziobro nie zostałby ministrem nawet na jeden dzień.

Ja i Ja i Ja – to tytuł wiersza mojego zmarłego przyjaciela, Pawła Targiela. Po spokojnym sprawdzeniu obecności („Nie Ty/ Nie Oni/ Nie My”), Pawłowa łódź bierze kurs na wzburzone morze – „Pusty korab snu/ Wspina się na najwyższą falę”.

Austria chce stworzenia „poczekalni” dla Ukrainy przed wejściem do Unii. To coś w stylu brużdżenia uprawianego przez Węgry. Tylko czekać jak oba państwa przemówią jednym głosem. Nowe Austro-Węgry, albo też – tę nazwę wymyślił Robert Musil – współczesna Cekania?

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments