ETPC priorytetowo traktuje skargę 8 osób, którym prezydent Duda odmówił powołania na stanowisko sędziego

0
(0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował (przedstawił Rządowi RP, który ma udzielić odpowiedzi do dnia 29 marca) osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Sędziowie złożyli skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie (połączone sprawy 35890/22 Kaspryszyn przeciwko Polsce).

Następujący sędziowie i profesorowie prawa otrzymali (w latach 2016 i 2017) pozytywną rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa (tzw. Starej KRS) na stanowiska sędziowskie:

  • Sędziego Sądu Najwyższego: Janusz Kaspryszyn, Małgorzata Polańska-Farion, Aleksander Kappes, Wojciech Kocot.
  • Sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: Grzegorz Borkowski. Sędziów Sądów Apelacyjnych: Agnieszka Łukaszuk, Grzegorz Miśkiewicz, Tomasz Wojciechowski.
  • Sędziego Sądu Okręgowego: Krzysztof Ptasiewicz, Piotr Raczkowski oraz
  • Sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego: Wojciech Buchajczuk.

Pomimo pozytywnej rekomendacji KRS Prezydent przez kilka lat zwlekał z powołaniem ich na rekomendowane stanowiska sędziowskie, w końcu w dniu 27 grudnia 2021 r. wydał postanowienie odmowne (opublikowane dnia 10 stycznia 2022 r.) nie podając przy tym żadnego uzasadnienia swojej decyzji. Sędziowie i profesorowie prawa (z wyjątkiem sędziego Grzegorza Miśkiewicza) złożyli do ETPC skargi powołując się na:
• art. 6 oraz art. 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i podnosząc brak żadnego środka odwoławczego, za pomocą którego mogliby zaskarżyć decyzję Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie.
• art. 8 Konwencji zarzucając, że zarówno długotrwałe milczenie Prezydenta RP wobec rekomendacji KRS co do ich nominacji jak i postanowienie o odmowie ich powołania wydane przez Prezydenta naruszyły ich dobre imię.

ETPC zdecydował, że na postawie artykułu 41 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarżący będą traktowani priorytetowo. Oznacza to, że Trybunał przyznał tym skargom pierwszeństwo, uznając je za szczególnie istotne ze względu na swój systemowy charakter. W Trybunale jest już ponad 100 spraw, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej i działania systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Sprawę prowadzą: Maria Ejchart-Dubois, adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS).

Postanowienie Prezydenta RP 27122021
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments