Piotr Radziewicz: Rozproszona kontrola konstytucyjności ustawy wobec kryzysu Trybunału Konstytucyjnego (glosa do wyroku SR w Gorzowie Wielkopolskim)

0
(0)

Glosa dotyczy orzeczenia, w którym sąd powszechny odmówił zastosowania obowiązującej ustawy ze względu na jej niezgodność z Konstytucją. Zdecydował także, że nie uwzględni wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ten sam temat, gdyż w składzie Trybunału zasiadała osoba, która została wybrana na zajęte miejsce sędziowskie. Intencją sądu było zastąpienie Trybunału Konstytucyjnego, który stracił przymiot niezależności i bezstronności.

Chciał w ten sposób chronić nadrzędność Konstytucji, prawa człowieka oraz rządy prawa. Celem glosy jest przybliżenie nowej praktyki sądów oraz opis jej przyczyn i warunków. Wskutek działalności sądów dochodzi do upowszechnienia się kontroli rozproszonej ustaw jako swego rodzaju mechanizmu obronnego demokracji konstytucyjnej.

[Monitor Konstytucyjny w czerwcu 2021 r. opublikował pełny tekst uzasadnienia tego wyroku w artykule p.t. „Sąd Rejonowy w Gorzowie powołał się na wyrok ETPC i nie uwzględnił orzeczenia TK wydanego z udziałem M. Muszyńskiego” – przyp. Redakcji MK] Rozproszona_kontrola_konstytucyjnosci_us

academia.edu

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments