Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PRZEPADEK

4
(1)

Ponownie twierdzę, że komisja ds. Pegasusa w Senacie wystarczy i nie trzeba sejmowej. Nie należy mnożyć bytów! – to postulat nie tylko filozoficzny. Rozważania nad powierzeniem Kukizowi przewodnictwa przyszłemu gremium w Sejmie to strata energii, nerwów i czasu. O utratę twarzy dba nieustannie sam zainteresowany.

Rozwody w kierownictwie Ordo Iuris, odejście kilkunastu działaczy, a teraz upublicznienie całej sprawy – takiego scenariusza nie wymyśliłby nawet zajadły przeciwnik tej organizacji. Nie da się zwalić zachwiania ordynku na obcych. Ordynarna prawda mówi, że to była robota swoich.

Zapowiedź Trybunału Stanu dla ministra Kamińskiego za świadome niestawiennictwo przed senacką komisją została precyzyjnie, jasno i z podaniem podstawy prawnej podana przez przewodniczącego Marcina Bosackiego. Warto o tym pamiętać.

Enty raz prezydent Duda wnosi o zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada w niej zniesienie Izby Dyscyplinarnej, ale zarazem – uwaga! – utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nie wie, że dzieła stworzonego z jego udziałem nie da się naprawić. Jedynym rozwiązaniem jest zwolnienie wszystkich sędziów z nominacji neo-KRS. Tego prezydent nie bierze pod uwagę.

PiS zapowiedział zgłoszenie Bogdana Święczkowskiego do TK. W uzasadnieniu nazwano go wybitnym prawnikiem. Wiem, że jest prawnikiem wielkim, ale że wybitnym…

Aż 800 pracowników Sanepidu przypatrzyło się przebiegowi covidowej izolacji prezesa TVP, Kurskiego, a ten powiadomił prokuraturę o naruszeniu jego prywatności. Zastrachanym urzędnikom radzę, by mówili na przesłuchaniach, że chcieli się nauczyć postępowania w podobnych sprawach. Bo to przecież była zwykła sprawa zwykłego obywatela…

Dzięki przesłuchiwaniu się wyjaśnieniom prokurator Wrzosek nie mam najmniejszych wątpliwości, że Pegasus jest systemem nielegalnym. Był to też wykład dla widzów, nie wyłączając służb odpowiedzialnych za podłączenia.

Ekonomiczne aspekty zbycia udziałów Lotosu węgierskiemu koncernowi MOL nie są moją sprawą. Zaniepokoiło mnie co innego… „Mol” jest cząstką łacińskich wyrazów związanych z czymś ciężkim, trudnym, nieprzyjemnym. Zatem – nie molestując – ostrzegam.

Kodeks karny przewiduje przepadek mienia jako środek represji. Nie przepada ono jednak zupełnie, bowiem przypada nowemu dysponentowi, konkretnemu i nieprzypadkowemu – jest nim Skarb Państwa.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments