Wzywamy do niezwłocznej realizacji norm konstytucyjnych i zobowiązań międzynarodowych – Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego

5
(2)

Stanowisko zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie właściwego rozumienia zasady nadrzędności Konstytucji w perspektywie współpracy Polski z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi

Jako naukowcy zajmujący się prawem konstytucyjnym wielokrotnie wyrażaliśmy troskę o stan ładu prawnego w naszym kraju.

Z niepokojem obserwujemy przewrotne interpretacje zasady nadrzędności Konstytucji, które miałyby uzasadniać naruszanie podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa uznanych przez cywilizowane narody.

Zarząd PTPK, podobnie jak i inne szanowane gremia prawnicze, wielokrotnie zwracał uwagę na naruszenia Konstytucji, jakie mają miejsce w ostatnim czasie. Zastrzeżenia te potwierdziły przede wszystkim orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (wyrok z 7 maja 2021 r. w sprawie Xero Flor przeciwko Polsce nr 4907/18 i wyrok z 22 lipca 2021 r. w sprawie Reczkowicz przeciwko Polsce nr 43447/19) oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 15 lipca 2021 r. sprawa C-791/19).

Szacunek wobec prawa jest podstawową zasadą ładu prawnego w demokratycznym państwie prawa. Oznacza uszanowanie zarówno nadrzędności Konstytucji, jak i podjętych zobowiązań międzynarodowych.

Wzywamy wszystkie organy państwa do niezwłocznej realizacji norm konstytucyjnych, zobowiązań międzynarodowych, a w szczególności wykonania wskazanych wyżej wyroków.

Służyć to będzie zapewnieniu wolności i praw człowieka oraz pozostaniu Rzeczypospolitej w gronie państw demokratycznych.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments