Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: IMMUNITET

5
(2)

Isaiah Berlin w książce „Dwie koncepcje wolności” napisał o księciu Szirinskim-Szichmatowie, carskim ministrze oświaty, że zachwycił Mikołaja I memoriałem, w którym stwierdził, że jednym ze źródeł niepokojów społecznych jest uniwersytecka swoboda rozważań filozoficznych. Jak czytamy u Berlina, „ten średniowieczny mandat, realizowany z ducha i litery” w postaci czystek w resorcie sprawił, że „lata od 1848 do 1855 to najgłębsza noc rosyjskiego obskurantyzmu w dziewiętnastym stuleciu”. Współczesnego (i rodzimego) adresata tego cytatu nie muszę wymieniać.

Mało wynika z oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego o ataku cybernetycznym. Skoro dotyczył on najwyższych urzędników, ministrów i niektórych posłów, tylko oni winni być o tym powiadomieni. Niczego nie zmienia górnolotna fraza, że akcja godziła w polskie społeczeństwo. Skoro zagrożenie było tak poważne, to dlaczego sternik spraw bezpieczeństwa zamierza zrezygnować ze stanowiska w rządzie. Przy okazji… kybernetes to po grecku sternik, stąd cybernetyka…

Mamy oto nową partię… Adam Bielan, szef kampanii wyborczej prezydenta Dudy, spin-doctor, czyli specjalista od PR, powołał… PR. Obecność prezesa PiS na kongresie założycielskim Partii Republikańskiej gwarantuje jej harmonijny rozwój dla dobra Polek i Polaków. Zwłaszcza niektórych.

Układy liczbowo-datowe czasami same się konstruują. Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich została uchwalona 15 lipca 1987 roku (była to końcówka PRL, o czym nikt nie wiedział). Do dnia 15 lipca tego roku ma być rozwiązana sprawa następstwa po rzeczniku Adamie Bodnarze (jaki to etap rządów obecnej ekipy, dowiemy się za jakiś czas). Jak wiadomo, tegoż to 15 lipca przypada rocznica bitwy pod Grunwaldem… Musi więc być atak, starcie, gonitwa, odsiecz, a na koniec – pętanie jeńców i liczenie ofiar.

Nowy podmiot rozpoczął zachwalanie 770 miliardów złotych – EKiR, ugrupowanie w Europarlamencie, do którego należy PiS: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Jak w takim razie ocenić wniosek posłów PiS domagających się zakwestionowania uprawnień TSUE, głównego sądu Unii? Trudno o gorszy moment… Przed rozdaniem szkolnych świadectw uspokajają się nawet największe rozrabiaki.

Inicjatywa ochrony żonatych mężczyzn to najnowszy pomysł partii rządzącej. Zobaczymy, kto zostanie jego głównym promotorem… Jeśli premier Morawiecki, wówczas opozycja powinna zgłosić poprawkę wyłączającą mężów, w których małżeństwach istnieje rozdzielność majątkowa.

Trzeba odnotować, że arcybiskup katowicki podczas pielgrzymki w Piekarach dziękował Orlenowi za wykup prasy z rąk niemieckich, zaś arcybiskup krakowski na Wawelu – za dar życia braci Kaczyńskich. Tak było. Wspominam o tym bez szczególnych intencji.

Efektowne zwycięstwo Konrada Fijołka w wyborach na stanowisko prezydenta Rzeszowa oznacza zarazem, że jego kontrkandydat – Marcin Warchoł powraca do resortu sprawiedliwości na funkcję wiceministra. Będzie tam teraz dużo roboty przy ośmieszaniu prawa unijnego i głoszeniu wyższości naszego.

Ta kandydatura była w stylu PiS – mowa o zgłoszeniu Lidii Staroń na stanowisko RPO. Otóż p. Staroń w przeszłości, jeszcze jako poseł z listy PO, głosowała przeciwko stambulskiej konwencji antyprzemocowej. Coś, co winno kompromitować przyszłego obrońcę praw obywatelskich, stało się tytułem uznania. Na szczęście klęska w Senacie przywróciła równowagę między dwoma światami ocen i wartości.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Ilustracja: Portret Isaiah Berlina. Rys. Artruro Espinosa. Źródło: Wikimedia Commons

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments