SSP Iustitia: List otwarty do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Apelujemy o VETO Europejczyków dla bezprawia!

0
(0)

Pani Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej

Pan David Sassoli

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Pan  Charles Michel

Przewodniczący Rady Europejskiej

Listo otwarty

do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

W dniu 17 listopada 2020 r., na oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę w związku z pracami nad budżetem Unii Europejskiej i powiązaniem funduszy europejskich z przestrzeganiem praworządności, padły słowa: VETO albo śmierć.

Dzień później osoby, które ten sam Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny (bezpośrednio lub pośrednio) powołał na stanowiska prokuratorów oraz „sędziów” Izby Dyscyplinarnej działającej w Sądzie Najwyższym, pokazały, na czym polega w praktyce VETO dla Praworządności.

Tego dnia na podstawie zarzutów mających charakter polityczny, sędziemu Igorowi Tuleyi odebrano immunitet, odsunięto go od orzekania i pozbawiono 25 procent wynagrodzenia. Decyzja podjęta przez Izbę Dyscyplinarną bezprawnie działającą w Sądzie Najwyższym pokazuje ostentacyjny brak poszanowania dla uchwały połączonych Izb tego Sądu wydanej w następstwie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i ignoruje postanowienie Trybunału z dnia 08 kwietnia 2020 roku, a tym samym w sposób rażący narusza prawo unijne i przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tego rodzaju działania osób zasiadających w tej izbie dyscyplinarnej wykluczają Polskę z kręgu krajów cywilizowanych, w których takie zasady jak praworządność, czy niezależne sądownictwo stanowią fundament funkcjonowania demokratycznego państwa.

Jako sędziowie polscy i europejscy nie możemy być obojętni na przypadki tak rażącego łamania prawa. Trudno zrozumieć opór przed zgodą na powiązanie praworządności z transferem środków unijnych w sytuacji, gdy przez ostatnie lata Wspólnota Europejska była zapewniana, że do żadnego zamachu na praworządność w Polsce nie dochodzi. Z naszej perspektywy to pośrednie przyznanie się władzy politycznej do łamania podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego. Jak wynika z szeregu badań, większość polskiego społeczeństwa, w tym około 92% sędziów, dostrzega poważne zagrożenie praworządności w naszym kraju. Wydaje się, że to właśnie Unia Europejska ma obecnie w swoich rękach wszelkie narzędzia do zatrzymania tego procesu.

Art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Jak wskazują wielcy obrońcy praw człowieka, praworządność nie podlega negocjacji. Na tym fundamencie została zbudowana Unia Europejska. Sędziowie polscy po raz kolejny ponoszą ofiary walki o praworządność – nie tylko polską, ale też europejską. Jeśli wartości europejskie mają przetrwać, potrzebne jest solidarne działanie. O taką solidarność apelujemy do wszystkich przywódców europejskich. Działać trzeba tu i teraz. Każda zwłoka będzie skutkowała kolejnymi ofiarami i będzie odsuwała Polskę, Polki i Polaków od cywilizacyjnego kręgu praworządnych państw Unii Europejskiej.

Apelujemy o

VETO Europejczyków dla bezprawia i niezwłoczne podjęcie realnych działań w celu ochrony praworządności w Polsce i Europie.

dr. hab. prof  US Krystian Markiewicz
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments