Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: DOMNIEMANIE

0
(0)

Domniemanie jest pojęciem kodeksowym, ale nie tylko… Spotkałem kiedyś bezdomnego, który nazwał swój los dom-nie-maniem.

Operacyjne lub grantowe – tak można podzielić fundacje. Pierwsze wykonują statutowe zadania, zdobywając na to środki publiczne lub prywatne, drugie – mając pieniądze, udzielają wsparcia innym podmiotom. Obecnie pojawił się trzeci rodzaj fundacji – nazywam je „papierowymi”. Nie posiadają własnych obiektów (szpitali, przytułków, itp.), nie rozdają grantów, natomiast zajmują się drukiem plakatów, którymi obwieszają cały kraj.

Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, powiedział ostatnio, że czas zakończyć telenowelę związaną z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiedział dobrze co mówi, bo przecież Solidarna Polska od początku (wspólnie z PiS i partią Gowina) blokowała sprawę. A ponieważ w telenowelach niemało zależy od szwarccharakterów, takie wyznanie p. Wosia należy przyjąć z uznaniem.

Naczelny prawnik Trumpa, Rudy Guliani, został uznany winnym rozpowszechniania rozmyślnych kłamstw o sfałszowaniu wyborów; równocześnie zawieszono mu prawo do wykonywania zawodu adwokata. Na nic zdały się słowa eksprezydenta, który nazwał swego współpracownika „wielkim patriotą”. Dla piątki nowojorskich sędziów Guliani okazał się kłamcą, i to niemałym.

Inicjatywa ustawy antykorupcyjnej jest na bakier z czasem. Gdyby została zgłoszona na początku rządów PiS, w roku 2015 – owszem, wówczas miałaby sens. Teraz przypomina ustalanie zasad pojedynku pod koniec zmagań.

Ewentualność wprowadzenia rządowego komisarza w miejsce RPO wydaje się być odsunięta. Nie wierzę jednak w to, aby PiS in gremio zagłosował za prof. Wiąckiem. Pewno coś wymyślą.

Mój przyjaciel, którego zdanie cenię, tak powiedział o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki: „Nie wiązałem z nim wielkich nadziei, chyba jednak się myliłem. Nie wiem, jak dalej rozwinie się sytuacja, ale teraz muszę (i chcę) się przyznać, że mnie zachwycił, nazywając łajdactwo łajdactwem, złodziejstwo złodziejstwem, niegodziwość niegodziwością. Niby to nic nowego, ale potrafił to celnie wypunktować, i to słowami, które naprawdę trafiły do słuchaczy”.

Anna Achmatowa zwróciła kiedyś uwagę, że słowa używane przy zwykłym zamawianiu herbaty są również tworzywem dla poetów. Oczywiste to, i piękne…

Nowych pobratymców zyskali korzystający ze świadczeń, za które płacą inni (np. podrzucający śmieci do kubła sąsiada). Otóż pojawili się kolejni pasażerowie na gapę – ci, co odmawiają zaszczepienia przeciw Covid 19, licząc na to, że dzięki „frajerom” (już zaszczepionym) sami zakażenia unikną. Prezentują w ten sposób egoizm (odwlekając uzyskanie odporności zbiorowej społeczeństwa) i głupotę (nie rozumieją, że sami lub ich bliscy mogą zachorować). Po angielsku jazda na gapę to free riding, po naszemu – za friko. Ale chyba nie o taką wolność nam chodzi, nie o takie frykasy…

Idea dobra, nazwa też… Tour de Konstytucja toczy się przez Polskę – w kolejnych miastach odbywają się spotkania z prawnikami. Szkoda tylko, że zainteresowanych nie ma zbyt wielu. Czyżby zatem zjadacz chleba pokonał z kretesem obywatela? Spokojnie… Choć nie jest to klasyczny wyścig, i tak będzie miał swoje kryterium prawdy.

Ewikcja oznacza odzyskanie własności z wykorzystaniem drogi sądowej. Obecnie jest to słowo całkowicie zapomniane. By uniknąć fikcji, wolałem je sprawdzić w słowniku wyrazów obcych. Było, czekało.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Ilustracja: Portret Anny Achmatowej, namalowany w 1922 r. przez Kuźmę Pietrowa-Wodkina. Źródło: Wikipedia.org

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments