Obserwatorium Wyborcze do Przewodniczącego PKW: Nieprawidłowo wydrukowane karty do głosowania za granicą – konieczność rozwiązania problemu

5
(1)

Bałagan w głosowaniu Polaków za granicą pogłębia się. Nie dość, że duża część Polonii nie może zagłosować, bo jakoby uniemożliwia to lokalna sytuacja epidemiczna, ale także przyznany naszym obywatelom czas na zarejestrowanie się jako wyborcy, otrzymanie (pocztą) pakietów i wreszcie – odesłanie, który jest zbyt krótki, tak jakby władza celowo chciała utrudnić realizację podstawowego prawa konstytucyjnego, to okazuje się, że do polskich wyborców docierają pakiety z nieostemplowanymi kartami do głosowania, lub z kserokopiami kart. W tej sprawie 22 czerwca Obserwatorium Wyborcze skierowało pilny apel do sędziego Sylwestra Marciniaka:

Pan Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
Sylwester Marciniak

Szanowny Panie Sędzio,

Według informacji, które dochodzą do Obserwatorium Wyborczego, polskie ambasady i konsulaty w kilku krajach zaczęły rozsyłać karty do głosowania korespondencyjnego niespełniające wymogów § 2 uchwały PKW nr 132/2020 z dnia 3 czerwca 2020 r.: na kartach brak odcisku pieczęci obwodowej komisji wyborczej (OKW) i/lub wydruku pieczęci PKW.

Takie karty są nieważne na mocy art. 11 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, w związku z wyżej wzmiankowaną uchwałą.

Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to w tej sytuacji znaczna liczba głosów zostanie oddana na kartach nieważnych, co w istotny sposób zakłóci wynik wyborów i może doprowadzić do ich nieważności.

Obserwatorium Wyborcze wzywa Państwową Komisję Wyborczą do zaradzenia tej groźnej sytuacji.

Ponieważ do pierwszej tury wyborów zostało już bardzo mało czasu, rozesłanie prawidłowych kart do wyborców, którzy już otrzymali karty nieprawidłowe, oraz poinformowanie ich, że nie powinni używać kart nieprawidłowych, jest teraz niemożliwe. W tej sytuacji jedynym możliwym środkiem zaradczym wydaje się być zmiana uchwały PKW nr 132/2020, tak aby nieprawidłowe karty do głosowania, które już rozesłano, zostały uznane za ważne.

Obserwatorium Wyborcze sugeruje, aby PKW uzyskała w trybie pilnym od wszystkich polskich konsulów, które organizują głosowanie korespondencyjne, dokładny opis kart, które zostały rozesłane. Następnie PKW może zmienić uchwałę nr 132/2020 w taki sposób, aby konwalidować (uznać za ważne) te karty, które są nieprawidłowe. Można tego dokonać przez odpowiednią zmianę opisu „oznaczenia autentyczności karty do głosowania”, stanowiącego § 2 uchwały.

Taka konwalidacja powinna być określona tak wąsko, jak to tylko możliwe: powinna ona dopuszczać np. karty bez odcisku pieczęci okręgowej komisji wyborczej, ale za to zawierające wydruk pieczęci właściwego konsulatu, tylko w określonych obwodach głosowania (tych, w których akurat ten problem wystąpił), tylko w przypadku kart użytych w głosowaniu korespondencyjnym i tylko w pierwszej turze (w przypadku głosowania w lokalu wyborczym jest jeszcze czas, by prawidłowo wydrukować karty).

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze
ul. Czeska 7 lok. 8
03-902 Warszawa
info@ow.org.pl
tel. 883 188 969

Marcin Skubiszewski
Przewodniczący Zarządu

Komentarz dr. Marcina Skubiszewskiego:

Bałagan na poziomie obwodowych komisji wyborczych najskuteczniej kryje ewentualne fałszerstwa. Bo wszelkie nieprawidłowości, wykryte w trakcie procesu wyborczego można złożyć na karb pośpiechu, zbyt krótkich terminów, niejasnych kompetencji – właśnie nieporządku, a nie celowego działania.

Od Redakcji:

O bałaganie w tej sprawie świadczy zapis z Uchwały 196/2020 PKW z 19 czerwca, w której czytamy:

Wydawanie wyborcom kart do głosowania
39. Wyborcy wydaje się jedną kartę do głosowania. Przy wydawaniu kart do głosowania komisja sprawdza, czy wydawana karta jest ostemplowana jej pieczęcią.

Niestety, ten warunek dotyczy wyłącznie głosowania osobistego. W wariancie korespondencyjnym próżno go znaleźć.

(Uchwała nr 196/2020 PKW z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.)

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Tymowski

Uwaga a propos ilustracji: Czarna pieczęć nie jest problemem (pieczęć placówki zastępująca tą PKW może być nawet wydrukowana; nie ma wymogu dotyczącego koloru tuszu pieczęci obwodowej komisji – większość jest niebieska)! Vide https://www.change.org/p/obecny-rząd-polski-polonia-chce-normalnych-wyborów-prezydenckich/u/26873794