Artur Mączyński: Wigilijne „życzenia” …

4.8
(4)

Gdy tak siedzę w pracy na wigilijnym dyżurze uświadamiam sobie, że jeden z istotnych elementów tego święta, czyli pokój, zgoda, pojednanie ma charakter czysto symboliczny, ale już nie realny.

Znowu, jak co roku widziałem, z jaką godnością przedstawiciele najwyższych organów państwowych przekazują sobie – za pośrednictwem harcerzy – światełko betlejemskie. Znowu, jak co roku słychać w Sejmie, Senacie odgłos pięknych polskich kolęd. Jak co roku, łamią się opłatkiem. Każdy opublikował życzenia świąteczne, które zostały skierowane do wszystkich, w tym do mnie. Niemal w tej samej chwili obraża się, poniża, czy nawet częstuje obelgami osoby, których obdarowuje się życzeniami spokoju, zdrowia, pomyślności.
Kilkanaście godzin wcześniej uchwalono ustawę, niezwykle represyjną wobec sędziów. Wyglądało to tak, aby można było zdążyć do wigilijnego stołu, aby tam już w spokoju dzielić się opłatkiem, śpiewać kolędy, składać życzenia, rozpakować prezenty, a następnie może udać się na pasterkę. To smutne, przykre i dołujące. Ale czyż nie jest tak, że prawda, miłość, nadzieja narodziła się w żłóbku?
Chciałbym pamiętać, że nie słowa nas uszlachetniają, a czyny. Nie słowa a czyny świadczą o naszej miłości do bliźniego. Nie prezenty, profity a czas, a także w pracy, dany bliźniemu stanowi wielką wartość. A kto jest naszym bliźnim? Każdy. Bo co to za wyzwanie, jeśli szanujemy tylko tych, którzy nas szanują? Jeśli pozdrawiamy tylko tych, którzy mają tożsame cele, poglądy, cóż w tym szczególnego? Bądźmy lepsi, doskonalsi, życzliwi, uczciwi i odważni.
P.s.
Oczywiście nie bądźmy też naiwni. Wesołych świąt! 🙂
Artur Mączyński
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian Milczuk

Zbadano jak powstawały dyktatury w ostatnich czasach i co maja ze sobą wspólnego. Wolność była zabierana pomału, bez przemocy. Z pomocą mediów ludziom się wmawiało że to dla dobra kraju, siebie utożsamiano z krajem i narodem. Biznes korumpowano i tworzono oligarchów. System prawny reformowano dla dobra kraju.Jeżeli nasi Sędziowie się im podporządkują to jesteśmy zgubieni, ten schemat się powtórzy u nas i nic nas nie uratuje.