P. Buras, G. Knaus: Gdzie kończy się prawo. Upadek rządów prawa w Polsce – i co robić? (ang.)

0
(0)

W tekście opublikowanym 29 maja 2018 r. przez forumIdei Fundacji Batorego i European Stability Initiative autorstwa Piotra Burasa (szefa warszawskiego biura European Council on Foreign Relations) oraz Geralda Knausa (szefa European Stability Initiative w Berlinie) autorzy pokazują jak poważne skutki dla Polski i Unii Europejskiej będzie miała polityzacja sądów w naszym kraju, która jest efektem przeprowadzonych przez PiS reform sektora sprawiedliwości.

Skutki tych zmian mogą jednak ciągle zostać powstrzymane. Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzeka w sprawach dotyczących porządku prawnego Unii może „zastąpić” wygaszony przez Prawo i Sprawiedliwość
Trybunał Konstytucyjny. Do tego potrzebne jest jednak zaskarżenie Ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE przez Komisję Europejską, podobnie jak to się stało w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej.

W Komisji ścierają się obecnie różne punkty widzenia. Ale zarówno dla Komisji jak i państw członkowskich UE reakcje w Polsce mają kluczowe znaczenie. Dlatego bardzo ważne jest stanowisko polskiej opinii publicznej i środowisk politycznych.

Tekst poniższy dzisiaj trafił do Komisji Europejskiej i do czołowych decydentów unijnych.

ESI-Batory - Poland and the end of the Rule of Law

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments