Radosław Januszewski: Kogo teraz?

5
(2)

14–19 czerwca 1995 r. atak na Budionnowsk, Rosja, północny Kaukaz. Terroryści dotarli z bronią na miejsce, do szpitala, bo po drodze dawali milicji łapówki. Według oficjalnych danych zabito 129 cywilów, 415 zostało rannych. To było na pięć lat przed początkiem prezydentury Putina. Był wtedy zastępcą mera Petersburga. Podejrzewano rosyjskie służby.

Wrzesień 1999 r. Bujnaksk w Dagestanie, Moskwa Pieczatniki i Kaszyrskoje Szosse, Wołgodońsk w południowej Rosji (przewodniczący Dumy poinformował o tym ostatnim zamachu na trzy dni przed wydarzeniem).

W Riazaniu taż miał być wybuch, ale mieszkańcy mieli szczęście. Powiedzieli milicjantowi o podejrzanych typach z workami. Milicjant ich zatrzymał, typy pokazały legitymacje FSB i powiedziały, że badają czujność mieszkańców. Według naszych informacji uzyskanych od czeczeńskiego partyzanta ten milicjant już nie żyje. To nie bojewicy go zabili. Nieudane wybuchy miały usprawiedliwić wydanie wojny Czeczenii. Przez premiera Putina.

Rok 2002. Atak terrorystyczny na Moskiewski Teatr na Dubrowce, beznadziejnie prowadzona akcja służb rosyjskich. Zginęło stu kilkudziesięciu zakładników i terrorystów– oskarżono bojowników czeczeńskich. Podejrzewano FSB.

Początek roku szkolnego, 1 września 2004 – atak terrorystów Szamila Basajewa na szkołę w Biesłanie (Osetia Północna), fatalnie przeprowadzona akcja antyterrorystyczna. Zginęły 334 osoby, a ok. 700 zostało rannych. Znów podejrzenie w stronę Moskwy.

Marzec 2024 r. W sali koncertowej Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą zginęło 143 osób (informacja w sobotę 23 marca, godz. 14:05), a ponad 100 zostało rannych. Do ataku przyznało się ISIS.

Żołnierze rosyjskiego, antyputinowskiego legionu Wolność Rosji piszą: Obwiniamy terrorystyczny reżim Putina za dzisiejszą tragedię w Moskwie. Mieliśmy już do czynienia z takimi przejawami kremlowskiej dyktatury od pierwszych dni władzy Putina i nie jesteśmy zaskoczeni kolejną krwawą prowokacją…

*

Napomyka się o atakach dronów na federalne instalacje, z Finlandii (od 4 kwietnia 2023 r. w NATO) i Estonii (od 2004 r. w Sojuszu Północnoatlantyckim).
NATO?

Nie przeczę, ale, w tej chwili takich danych nie mam, powiedziała Maria Zacharowa, rosyjska dziennikarka, od 2015 dyrektor Departamentu Informacji i Prasy MSZ Federacji Rosyjskiej.

*

A skoro oni inaczej nie potrafią, to kto następny na kremlowskim celowniku? My, a może sam Putin?

Radosław Januszewski

Zdjęcie ilustrujące: Zamachowcy z Crocus City Hall w Krasnogorsku. Publikacja – Amaq News Agency (ISIS)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments