J. Zajadło: Magiczne słowo „wspólnota”

0
(0)

Słowem, które pada ostatnio najczęściej w przestrzeni publicznej, także wczoraj wieczorem, jest „wspólnota” – w związku z tym w pierwszym dniu nowego roku powinno być jakoś optymistycznie, ale o to rzeczywiście mimo wszystko trudno.

Słowo samo w sobie z pewnością piękne i wzniosłe, niezwykle zobowiązujące, a jednak zawsze miałem wobec niego pewien dystans – nie bardzo bowiem wiadomo, jaka jest jego treść, jak ta wspólnota ma być zorganizowana i jakie ma być moje w niej miejsce. Niby jako prawnik i filozof powinienem wszystko wiedzieć o sporze liberałów i komunitarian, ale teraz ten dystans się jeszcze pogłębił.

Słyszę „wspólnota” i czuję jakiś podejrzany, niebezpieczny, gorący i niezbyt świeży oddech na karku. Patrzę na symboliczną bliskość policyjnego buciora i twarzy powalonej na ziemię Klementyny Suchanow i znowu myślę sobie – jaka ma być i jaka będzie ta „wspólnota”? Wspólnota czego? Wartości – codzienne życie temu przeczy. Interesów – jakoś tego nie widzę i nie odczuwam. Dziejów – chyba wyciągam inne wnioski z historii. Formalnej wspólnoty dla wspólnoty – nie ma to głębszego sensu.

Więc czego?

Jerzy Zajadło

konstytucyjny.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments