Sąd Konstytucyjny Ukrainy nalega na usunięcie Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej ze Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego

0
(0)

Sąd Konstytucyjny Ukrainy nalega na wykluczenie ze  Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej w związku z jego poparciem dla przestępczej władzy Putina – głosi komunikat zamieszczony na internetowej stronie SKU.

3 października, Serhij Hołowaty pełniący obowiązki prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy wysłał apel do członków Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego (WCCJ) (HQCJ) i uczestników 5 Kongresu WCCJ, który rozpoczynał się nazajutrz w Indonezji na Bali, z wezwaniem do wykluczenia Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej z tej światowej organizacji.

List został wysłany po tym, jak SKFR zatwierdził aneksję zagrabionych przez Rosję terytoriów Ukrainy

Serhij Hołowaty napisał:

„Członkowie Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego
Uczestnicy 5. kongresu Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego
Kijów, 3 października 2022 r

W przeddzień 5. kongresu Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego, którego temat brzmi „Konstytucyjna sprawiedliwość i pokój”, jeden z członków Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego (WCCJ) ponownie uciekł się do działań, które są całkowicie sprzeczne z celami WCCJ.

2 października 2022 roku Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej, podobnie jak w przypadku nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku, oficjalnie uznał za legalną aneksję przez Putina niektórych innych części terytorium Ukrainy, w szczególności regionów Chersonia i Zaporoża.

Poprzez swoje działania Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej nadal przyczynia się do brutalnej wojny Rosji z Ukrainą, prowadząc do licznych zgonów, okrucieństw, usprawiedliwiając agresję militarną, ludobójstwo narodu ukraińskiego i inne zbrodnie na mocy prawa międzynarodowego, pomagając Putinowi unicestwić ukraińską tożsamość narodową i walczyć do ostatniego Ukraińca.

Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej nie może być dalej postrzegany jako organ sprawiedliwości wierny przestrzeganiu demokracji, praw człowieka i praworządności zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Ta rosyjska instytucja stała się sługą imperialistycznego reżimu Putina, który ma wszystkie cechy klasycznej koncepcji tyranii i nowoczesnej koncepcji faszyzmu.

W imieniu Sądu Konstytucyjnego Ukrainy i osobiście apeluję do was wszystkich o podjęcie wszelkich możliwych starań w celu zapewnienia, by członkostwo Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, który poprzez swoje działania oficjalnie wspiera przestępczą władzę Putina i podejmuje decyzje sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami prawa międzynarodowego, zostało zakończone na Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego.

P.o. prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Serhij HOLOWATYI”

30 września Serhij Holowaty wysłał list do prezesa Sądu Konstytucyjnego Republiki Indonezji Anwara Usmana, który przewodniczy Światowej Konferencji Sądownictwa Konstytucyjnego (WCCJ) i sekretarza generalnego WCCJ Schnutza Rudolfa Durra, informując, że Sąd Konstytucyjny Ukrainy nie będzie uczestniczył w pracach 5 Kongresu, gdyż Sąd Konstytucyjny Rosji i Sąd Konstytucyjny Białorusi wciąż pozostają członkami tej światowej organizacji, przeciwko czemu zaprotestował już w marcu br., tuż po rozpoczęciu agresji Rosji przeciw Ukrainie.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments