Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ROZEZNANIE

4.5
(2)

Rosjanie wpadli na pomysł unieważnienia umowy z Ameryką i odebrania Alaski. Pewno niedługo wspomną, że w gronie negocjatorów transakcji z 1867 r. po stronie USA był Polak, krewny Chopina – generał Włodzimierz Krzyżanowski.

O 254 miliony euro zbiednieliśmy do15 lipca, bo właśnie tyle Polska musi zapłacić za odmowę wykonania wyroku TSUE w sprawie gwarancji praworządności. Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie rząd, który działa z pełnym rozeznaniem. Skutki odczują wszyscy obywatele, bez względu na poziom własnego rozeznania.

Ziobro nie lubi nie tylko sędziów, ale i dzieci. Możność zakuwania 10-latków w kajdany jest skandalem, podobnie jak przywołanie norm etyki chrześcijańskiej w preambule ustawy. Oboje z żoną bez wahania podpisaliśmy się pod listem otwartym do prezydenta Dudy, by nie składał podpisu pod tym kompromitującym aktem. By się nie kompromitował.

Elias Canetti, pisarz-noblista, jako młodzieniec uczestniczył w wielkiej demonstracji w Wiedniu w dniu 15.7.1927 r., której kulminacją było spalenie Pałacu Sprawiedliwości. Jak później zapisał – niesiony przez tłum zdobył samowiedzę o ataku na Bastylię w dniu 14.7.1789 r. Patrząc na te lipcowe daty, wychodzi tylko jeden dzień (i 138 lat) różnicy.

Za obecnych rządów byle aparatczyk PiS nie dopuściłby we własnej sprawie do sytuacji, która przydarzyła się prezydentowi Ignacemu Mościckiemu latem 1927 r. Otóż jak doniosła ówczesna prasa, prezydent utracił prawo do ochrony swoich wynalazków z uwagi na… brak opłacenia w terminie taksy w urzędzie patentowym.

Naród rosyjski wybaczy swoim przywódcom wszelkie okrucieństwa, ale nie daruje mu klęski na polu walki – takie zdanie znalazłem w jednej z książek Richarda Pipesa. Odnosiło się do wojny Rosji z Turcją toczonej w 1877 r. Czy pasuje do obecnej wojny z Ukrainą, czas pokaże.

Autor „Mazura kajdaniarskiego”, Ludwik Waryński w pierwszej zwrotce, obok Warszawy, wymienił Karę. Nie szło mu bynajmniej o karę podniośle napisaną z dużej litery, ale miejsce zesłania do syberyjskich kopalń nad rzeką Karą.

Nazwę surowej francuskiej kolonii karnej nadano jednemu z aut luksusowej europejskiej marki. Być może pomysłodawcy myśleli o morzu, wyspie i palmach, ale wyszło dziwnie. Gdy na drodze mignie przed nami „Cayenne”, proszę wspomnieć na ten wers.

Izba DyscyplinARna zakończyła żywot. Jej przewodniczący A. R. ponownie przeszedł do historii, gdzie miał już miejsce po zleceniu przesłuchania rodzącej kobiety. Nie muszę wymieniać jego imienia i nazwiska. Samo się pisze.

Epilog wiersza mego przyjaciela, Bogdana Prejsa: „rzecz w tym, że źli siebie właśnie/ uważają za dobrych”. Tytuł utworu: „O uczciwości najżarliwiej wypowiadają się oszuści”.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Elias Canetti (Wikimedia Commons)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments