Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ZASTAW

4.6
(5)

Zastaw ma swoje miejsce zarówno w terminologii prawniczej, jak i mowie potocznej. W pierwszym przypadku jego stronami są zastawnik i zastawca, w drugim – wyznawca dewizy „Zastaw się, a postaw się!”. Może i nazwałbym go postawnikiem, gdyby nie to, że tak kiedyś zwano świecę ustawianą przy katafalku.

Adam Roch, szef Izby Dyscyplinarnej, na posiedzeniu sejmowej komisji bronił prawa kolegów (i swego) do pełnej pensji na wypadek rozwiązania izby – ów zarobek to pobory sędziego SN plus 40%, w sumie około 40 tysięcy zł. Był stanowczy, nie zmienił zdania. Tak jak kiedyś nie odpuścił kobiecie, którą – jako prokurator – kazał przesłuchać podczas porodu. Jak widać, lubi sytuacje graniczne (o pieniądzach nie wspominając).

Stagflacja jest pojęciem wartym przyswojenia. Nie jest to bynajmniej twórcze połączenie stagnacji i inflacji, ale suma obu destrukcyjnych czynników. O poważnych zagrożeniach płynących ze stagflacji w polskim wydaniu można przeczytać w artykule Witolda Gadomskiego z dnia 29 maja br. (wyborcza.pl). Tym bardziej, że pewno prezes Glapiński będzie miał odmienne zdanie.

Tylko jednym głosem PiS i jego akolici obronili ministra sprawiedliwości przed odwołaniem. Jakby nie liczyć, przeważający głos oddał na siebie sam zainteresowany – poseł Ziobro.

A co by było, gdyby podczas czwartkowej wizyty szefowej KE w Warszawie minister Ziobro pojawił się w gronie witających… Serdecznie doceniony przez premiera i sejmową większość, zasłużył na prawo wręczenia powitalnego bukietu. Jeśli do tego nie dojdzie, będzie to wyłączna wina Tuska.

W sobotę 4 czerwca – 33 rocznica wyborów z roku 1989. To już nie trzy dekady z okładem, ale co najmniej jedno pokolenie.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.6 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments