Walerij Zorkin, prezes Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej nie wypowie się na temat sądownictwa konstytucyjnego i pokoju

0
(0)

Na tegorocznym 5 Kongresie Światowej Konferencji Sądów Konstytucyjnych (WCCJ) zostaną zawieszone w prawach członkowskich sądy konstytucyjne Federacji Rosyjskiej i Białorusi – taka zapowiedź padła podczas hybrydowego posiedzenia Biura WCCJ, które odbyło się 19 marca w Wenecji. Wiodącym tematem spotkania była sytuacja na Ukrainie, w szczególności wniosek o zawieszenie członkostwa obu sądów.

Jednocześnie, jak donosi na swojej stronie internetowej Sąd Konstytucyjny Ukrainy, zapowiedziano, że Walerij Zorkin, prezes SKFR, został wykreślony z listy głównych mówców Kongresu, co jest oczywiste zważywszy, że wiodącym tematem obrad będzie „Sądownictwo konstytucyjne i pokój”

Kongres WCCJ odbędzie się na Bali w dniach 4-7 października 2022 r.. Jego gospodarzem będzie Sąd Konstytucyjny Indonezji.

Według wiceprzewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Serhija Holowatego Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej 10 marca 2022 r. został wykluczony z Europejskiej Konferencji Sądów Konstytucyjnych (ECCJ) na podstawie art. 7 ust. 1 Statutu EWWiS.
Poinformowała o tym w swoim piśmie Domnica Manole, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Republiki Mołdawii, Przewodnicząca Konferencji Europejskich Sądów Konstytucyjnych, wysłanym 10 marca do wszystkich prezesów sądów konstytucyjnych będących członkami ECCJ.
Stało się to w reakcji na apel SKU, którego inicjatywę poparli prezesi sądów konstytucyjnych m. in. Austrii, Belgii, Gruzji, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Czech.

Zdjęcie ilustrujące: Walerij Zorkin, prezes SKFR, listopad 2018 r.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments