Sędziowie europejscy z MEDEL: Oświadczenie w sprawie sytuacji w Ukrainie

0
(0)

„[…] W wojnie nie ma poezji
tylko rozkład
zostają tylko litery
i wszystkie wydają jeden dźwięk – rrr […]”.
LYUBA YAKIMCHUK, „Rozkład”, w: Morele Donbasu
[tłumaczenie: Oksana Maksymczuk / Max Rosochinsky]

Ciemne chmury wojny, o których wszyscy myśleli, że odeszły na zawsze, znów zaciemniają niebo Europy.

Rosyjska interwencja wojskowa przeciwko Ukrainie narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego: nieingerencji w wewnętrzne sprawy państw; integralności terytorialnej i suwerenności; zakazu użycia siły zbrojnej w stosunkach międzynarodowych.

MEDEL nieustannie apeluje o przestrzeganie prawa międzynarodowego i praw człowieka, niezależnie od tego kto jest sprawcą oraz niezależnie od przyczyn i motywów ich naruszenia: w 2005 roku MEDEL sprzeciwił się jednostronnej wojnie w Iraku [https://www.medelnet.eu/index.php/news/international/121-declaration-on-iraq-war justice-not-war], a w 2007 roku potępił skandal związany z „wydawaniem więźniów w trybie nadzwyczajnym” na terytorium Europy [https://www.medelnet.eu/index.php/news/international/120-the-united-states-defy-the-rule-of-law-on-european-soil].

Podobnie jak wtedy, MEDEL potwierdza teraz swoje przywiązanie do multilateralizmu i dyplomacji, a także jednoznacznie i zdecydowanie odrzuca wojnę jako metodę rozwiązywania sporów między suwerennymi państwami – prawo międzynarodowe nie jest „prawem najsilniejszego”.

MEDEL jest myślami z niewinnymi obywatelami Ukrainy, którzy cierpią z powodu okropności wojny. Szczególne wyrazy solidarności kierujemy do naszych ukraińskich kolegów i członków sądownictwa – sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych – którzy w ostatnich latach tak intensywnie działali na rzecz wzmocnienia demokracji poprzez zmianę i usprawnienie ukraińskiego sądownictwa.

MEDEL ma również świadomość, że nie można mylić kraju z jego przywódcami. Widzieliśmy obrazy tysięcy odważnych obywateli protestujących przeciwko wojnie na ulicach Rosji, odważnie przeciwstawiających się tym, którzy – udając, że przemawiają w ich imieniu – po prostu realizują swoje własne egoistyczne interesy. Bez względu na wynik tego kryzysu, ich przykład pozostanie jako symbol prawdziwej i pokojowej natury narodu rosyjskiego.

W związku z obecną sytuacją, MEDEL:

– Potępia użycie siły militarnej i inwazję na Ukrainę;

– Potwierdza swoje przywiązanie do multilateralizmu i odmowę użycia siły jako metody rozwiązywania sporów międzynarodowych;

– Wzywa wszystkie strony do powrotu do dialogu dyplomatycznego jako sposobu na zakończenie obecnego kryzysu;

– Wyraża pełną solidarność z narodem ukraińskim, a zwłaszcza z wszystkimi sędziami, prokuratorami, prawnikami i urzędnikami sądowymi, którzy cierpią z powodu okropności wojny;

– Wyraża pełną solidarność z odważnymi obywatelami Rosji, którzy dzielnie maszerują po ulicach, sprzeciwiając się wojnie i żądając zakończenia inwazji;

– Wzywa społeczność międzynarodową do wspierania i ochrony wszelkimi możliwymi środkami Ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną oraz obywateli Rosji, którzy protestują na ulicach.

25 lutego 2022 r.

iustitia.pl

STATEMENT_ON_THE_SITUATION_IN_UKRAINE
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments