Gen Adam Rapacki: kadencja Adama Bodnara charakteryzowała się bardzo wyraźnym osadzeniem w idei społeczeństwa obywatelskiego

0
(0)

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar został uhonorowany zaszczytnym wyróżnieniem „Za zasługi dla bezpieczeństwa” przyznawanym przez Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej. W laudacji wygłoszonej przez nadinsp. w st. spocz. Adama Rapackiego podkreślono, że medal został przyznany za szczególną odwagę i konsekwencję w zakresie ochrony praw obywatelskich oraz rządów prawa.

Generał Rapacki zaznaczył również, że w ocenie Stowarzyszenia kadencja Adama Bodnara charakteryzowała się bardzo wyraźnym osadzeniem w idei społeczeństwa obywatelskiego.

– Stawaliście Państwo nie tylko w obronie pokrzywdzonego człowieka w konkretnej sytuacji, ale też na rzecz ochrony wartości ogólnospołecznych. Zbudował Pan urząd, w którym ludzie i ich sprawy są w epicentrum działania, który zawsze staje po stronie osób pokrzywdzonych, wykluczonych, po stronie obywateli niezależnie od ich wyznania, pochodzenia, orientacji seksualnej czy reprezentowanych poglądów politycznych – podsumował gen. Rapacki.

Pełna treść laudacji:

Szanowny Panie Rzeczniku, Panie Profesorze!

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę dziś w imieniu Zarządu i członków Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorować Pana medalem „Za zasługi dla bezpieczeństwa”, który został nadany na mocy uchwały Nr 11/2021  Zarządu Stowarzyszenia z dnia 22 marca 2021 roku za szczególną odwagę i konsekwencję w zakresie ochrony praw obywatelskich oraz rządów prawa.

Chcieliśmy w ten sposób wyrazić ogromne uznanie dla Pana pięcioletniej misji    na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Specjalnie używam słowa „misja” dla opisania Pana kadencji na tym zaszczytnym urzędzie, ponieważ najtrafniej oddaje ono sens Pana postawy i działania przez ostatnie lata.

Praca Pana i współpracowników zawsze były nakierowane  na służbę społeczeństwu, obronę podstawowych praw i wolności obywatelskich określonych w prawie międzynarodowym, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach normatywnych.

Cała kadencja Pana Profesora charakteryzowała się bardzo wyraźnym osadzeniem w idei społeczeństwa obywatelskiego. Stawaliście Państwo  nie tylko w obronie pokrzywdzonego człowieka w konkretnej sytuacji, ale też na rzecz ochrony wartości ogólnospołecznych. Zbudował Pan urząd, w którym ludzie i ich sprawy są w epicentrum działania, który zawsze staje po stronie osób pokrzywdzonych, wykluczonych, po stronie obywateli niezależnie od ich wyznania, pochodzenia, orientacji seksualnej czy reprezentowanych poglądów politycznych.

Pragnę podkreślić, że Pan z Zespołem ustanowiliście niezwykle wysokie standardy w funkcjonowaniu tej jednej z najważniejszych instytucji życia publicznego w Polsce, i jest to opinia wielu autorytetów w tym Pana wielkich poprzednikow na stanowisku polskiego ombudsmena.

Dokonaliście tego Państwo w bardzo trudnym, niesprzyjającym dla prawidłowego funkcjonowania urzędu okresie. Rządzący wielokrotnie wprowadzali ustawy naruszające zasady państwa prawa, ograniczające prawa i wolności obywatelskie, jednocześnie utrudniali Rzecznikowi Praw Obywatelskich wypełnianie ustawowych zadań. Ba, kwestionowano legitymizację samej instytucji, obcinano Wam budżet. Mimo to nie daliście się zastraszyć, wytrzymaliście. Dziękuję Panu oraz całemu Zespołowi Biura Rzecznika Praw Obywatelskich za to bardzo serdecznie.

Szanowny Panie Profesorze!

Szczególnie gorąco pragnę podziękować Panu Rzecznikowi za bardzo ważne dla naszego środowiska, merytoryczne wsparcie udzielone osobom pokrzywdzonym przez ustawę represyjną z 16 grudnia 2016 roku. Dziękuję za włączanie się przedstawicieli kierowanego przez Pana urzędu w prowadzone postępowania sądowe, za liczne wystąpienia kierowane w tej sprawie do urzędów państwowych. Pokrzywdzeni, w wyniku tej ustawy funkcjonariusze różnych służb mundurowych, zawsze mogli liczyć na pomoc prawną ze strony urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Medal „Za zasługi dla bezpieczeństwa”, który za chwilę będę miał zaszczyt Panu wręczyć jest wyrazem wdzięczności naszego środowiska za te odważne działania. Pięknie dziękujemy.

W imieniu własnym i członków Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej życzę Panu Profesorowi zdrowia oraz wielu sukcesów w dalszej działalności publicznej. Jestem przekonany, że jeszcze wielokrotnie będziemy mogli współpracować.

Wierzę, że dobro wraca, a ponieważ uczynił go Pan tak wiele to zawsze będzie Panu towarzyszyć w pracy zawodowej i życiu osobistym, czego z całego serca życzę.

rpo.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments