Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: BIRET

4.5
(2)

Bitwa pod Grunwaldem została upamiętniona. W jej rocznicę, 15 lipca, w głosowaniu nad wotum nieufności dla ministra Ziobro połączone chorągwie PiS i sojuszników zwyciężyły nad siłami opozycji. Wśród pokonanych była również… sprawiedliwość.

Istebna nazwała się w zeszłym roku gminą wolną od LGTB, ale sąd administracyjny uchylił niedawno tę uchwałę. Trzeba pamiętać, że w pobliskiej Wiśle jest pałacyk prezydencki, którego gospodarz głośno opowiedział się w sprawie LGTB. Przed radą gminy stoją teraz dwa wyjścia — odpuścić albo kontynuować. Niestety, wszystko wskazuje na kontydudację.

Rekordem, i to prawdziwym, byłoby rzetelne rozpatrzenie przez jakikolwiek sąd na świecie aż sześciu tysięcy protestów wyborczych w ciągu dwóch tygodni. Jest skrajnie niemożliwe! Jeśli jednak taki rekord zostanie w Polsce ustanowiony, należy go odczytać w języku komputerowym, w którym record oznacza jednostkę pamięci. Zbiorowej, nie jednostkowej.

Ewidentną zasłoną dymną jest decyzja marszałek Sejmu o całkowitej dowolności zatrudnień posłów. Nie dość tego — to przyzwolenie jest wsteczne i biegnie od początku kadencji. Coś, co jest przestrzegane w urzędach i samorządach, nie obowiązuje w parlamencie. Skąd to wszystko? Idzie oczywiście o ciągnącą się sprawę beztroskiego zarobkowania Stanisława Karczewskiego. Owszem, gdyby ów akt poprzedziła kara wymierzona deputowanemu PiS przez komisję etyki, byłoby to zrozumiałe… Stało się inaczej. Co nie znaczy, że nic nie rozumiemy. Wprost przeciwnie.

Temat wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej stał się na nowo aktualny. Zgodnie z art. 80 umowy każda ze stron może to uczynić w „dowolnym czasie”, zaś skutek następuje „pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy” od złożenia pisma. Jest to więc procedura całkiem podobna do rezygnacji z lokalu zajmowanego w budynku wielomieszkaniowym. W tym przypadku owym opuszczanym domem ma być cywilizowana Europa.

Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments