A p e l
Warszawa 8 lutego 2025r
Szanowni Panowie
Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Adam Bodnar
Minister Sprawiedliwości
Tomasz Siemoniak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
My Obywatele,
działając indywidualnie lub reprezentując podpisane poniżej organizacje społeczne, mając na względzie pokój społeczny i dobro państwa, apelujemy o przeprowadzenie sprawiedliwych i dogłębnych postępowań wyjaśniających liczne, mające charakter systemowy, przypadki naruszania praw człowieka i obywatela przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb podległych MSWiA w okresie sprawowania władzy w Polsce przez PiS. Dysponujemy obfitym materiałem dowodowym, w tym setkami orzeczeń sądów, a też danymi świadków oraz osób poszkodowanych.
Brak rozliczenia służb mundurowych, niewyjaśnienie tych naruszeń, lub ich lekceważenie skutkuje zwiększeniem poczucia bezkarności funkcjonariuszy. Funkcjonariuszy znanych nam z brutalności i nadużyć uprawnień spotykamy do dziś, bywamy świadkami ich zachowań znanych nam z przeszłości. Jesteśmy przekonani, że dla dobra społecznego i służb mundurowych powinna zostać wyznaczona wyraźna granica pomiędzy wewnętrzną lojalnością, a brakiem akceptacji dla przemocy i nadużywania władzy. Dlatego domagamy się wprowadzenia rozwiązań uniemożliwiających upolitycznienie służb mundurowych i likwidacji jego dotychczasowych skutków.
Uważamy, że konieczna jest jakaś forma publicznego przeproszenia represjonowanych obywateli przez służby mundurowe.
Oczekujemy gruntowych zmian w prawie obowiązującym służby mundurowe, aby mogły odzyskać zaufanie społeczne. Bulwersuje nas fakt obowiązywania do dziś pisowskiej nowelizacji prawa o zgromadzeniach, pisowskiego regulaminu Sejmu, który umożliwia Straży Marszałkowskiej wydawać decyzje o zakazie wstępu „osób niepożądanych” i wielu innych przepisów na czele z ustawą o użyciu broni i rozporządzeniem wywózkowym stosowanym wciąż na białoruskiej granicy.
W wielu sprawach nie składaliśmy doniesień do prokuratury nie chcąc jej obciążać w okresie rozliczeń. Jesteśmy jednak głęboko zaniepokojeni brakiem widocznych działań odpowiednich władz i dalsza bezczynność w tym zakresie może zmusić nas do nagłaśniania tamtych naruszeń w imię dobra społecznego.
Inicjujemy równocześnie obywatelską debatę, która ma na celu analizę dotychczasowego upolitycznienia służb mundurowych i jej skutków oraz ocenę funkcjonowania tych służb, także w nowych warunkach ustrojowych i również reformę dotychczasowego prawa o służbach mundurowych. Uważamy że przedstawiciele organizacji obywatelskich winni być włączeni w prace planowanej przez MSWiA i MS komisji rozliczeń.
Podpisali w imieniu organizacji:
1. Stowarzyszenie „Skwer Władysława Bartoszewskiego”
Mariusz Malinowski
Piotr Bachurzewski
Jan Kamiński
2. Akcja Demokracja
Jakub Kocjan
Anna Tomaszewska
Iga Woźniak
3. Ruch Obywatele RP i Fundacja Wolni Obywatele RP
Paweł Kasprzak
Piotr Fijałkowski
4. Fundacja Otwarty Dialog
Bartosz Kramek
Marcin Mycielski
5. Komitet Obrony Demokracji
Kuba Karyś
Wiktor Mikusiński były Komendant Stołeczny Policji
6. Strajk Kobiet
Agnieszka Czerederecka
7. Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty
Natalia Gebert
8. Stowarzyszenie ”Nigdy Więcej”
Anna Tatar
9. Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi
Mieczysław Siudek
Zdjęcie ilustrujące: Zatrzymanie przez policję działaczy związkowych na autostradzie A2, 30 października 2020