Konstytucjonaliści o homofobicznych wypowiedziach władz i mediów publicznych

0
(0)

Stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie homofobicznych wypowiedzi przedstawicieli władz publicznych

Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, działając z upoważnienia Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego udzielonego na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2020 r., wyraża stanowczy sprzeciw wobec homofobicznych wypowiedzi Prezydenta RP oraz innych przedstawicieli władzy publicznej, w tym również polityków wywodzących się ze środowiska naukowego.

Przypominamy, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli (art. 1 Konstytucji), a obowiązkiem władz publicznych jest poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka (art. 30 Konstytucji) oraz równe traktowanie wszystkich bez dyskryminowania kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32 Konstytucji).

W demokratycznym państwie prawnym (art. 2 Konstytucji) rządy większości nie powinny naruszać praw mniejszości, a rządzący nie mogą prowadzić polityki wykluczającej z przestrzeni publicznej grupy społeczne, które nie pasują do promowanej wizji państwa i społeczeństwa. Większość sprawuje bowiem władzę w imieniu Narodu, a Narodem tym – jak stanowi preambuła do Konstytucji – są „wszyscy obywatele Rzeczypospolitej (…) równi w prawach i powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski”.

Powtarzane przez przedstawicieli władz publicznych oraz publiczne media wypowiedzi dyskryminujące, stygmatyzujące i wykluczające osoby należące do jakiejkolwiek mniejszości, w tym również mniejszości LGBT, rodzą stanowczy sprzeciw środowiska konstytucjonalistów, bowiem są one sprzeczne z fundamentalnymi zasadami i wartościami wynikającymi z Konstytucji RP.

ptpk.pl

Od Redakcji: Ilustracja to czołówka programu TVP 1 pt.”Inwazja” (wyświetlonego 10 października 2019, tuż po Wiadomościach a chwilę przed meczem polskiej reprezentacji piłki nożnej), który postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie z wniosku Kampanii Przeciw Homofobii został usunięty z serwisu YouTube, z zakazem publikowania przez 1 rok.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments