Apel Lewiatana do prezesów sądów w sprawie mediacji

0
(0)

Konfederacja Lewiatan, jako koordynator sieci szesnastu Centrów Arbitrażu i Mediacji, utworzonych w ramach projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, zwróciła się do prezesów sądów okręgowych i rejonowych w całej Polsce o wprowadzenie wewnątrzsądowej procedury kierowania do mediacji sporów gospodarczych i pracowniczych.

 – Staramy się, aby mediacja ułatwiała rozwiązywanie sporów gospodarczych,  a w konsekwencji wspomagała szybsze załatwianie spraw spornych w sądach. Bez szybkiego i terminowego rozstrzygania sporów gospodarczych, gospodarka nie będzie funkcjonowała dobrze. Zwracamy się do polskich sędziów o pomoc we wspólnym podjęciu działań zmierzających do naprawy tej sytuacji, przez szersze kierowanie spraw do mediacji – mówi Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektor Centrum Mediacji Lewiatan.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, mniej niż 1% spraw, które wpływają do sądów powszechnych jest kierowany do mediacji.  Liczba skierowań do mediacji od czasu wprowadzenia tej metody rozwiązania sporów do kpc  w 2005 r. wzrastała bardzo powoli, chociaż systematycznie, ale ostatnio spadła. W 2016 roku odnotowano 6244 sprawy, a w 2018 roku zaledwie 4922.

– Zwracamy uwagę, że mediacja jest formą rozwiązywania sporów o wysokiej skuteczności  i efektywności. Z danych statystycznych opublikowanych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawach pracowniczych, które trafiły do mediacji w latach 2017 i 2018, w których mediacja faktycznie odbyła się – 45 % spraw zakończyło się ugodą. A z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski wynika, iż przeciętnie sprawy gospodarcze trwają od 2 do 6 miesięcy od momentu skierowania sprawy do mediacji – dodaje Małgorzata Miszkin-Wojciechowska.

Zalety mediacji dostrzegł także Parlament Europejski. W raporcie z 2014 r. pt. „Reboting the Mediation Directive: Assessing the limited impact of its implementation and proposing measures to increase the numer of mediations in EU” postuluje wprowadzenie obowiązkowego pierwszego posiedzenia mediacyjnego w niektórych kategoriach spraw lub określenie minimalnej, rocznej liczby skierowań spraw do mediacji gospodarczej.

Konfederacja Lewiatan

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments