57% badanych Polaków uważa, że niezależność sądów w Polsce jest zagrożona, a tylko 23%, że nie

0
(0)

Jak podaje w swoim komunikacie prasowym SSP „Iustitia” większość z badanych w panelu Ariadna Polaków uważa, że niezależność polskich sądów jest zagrożona. Badanie powstało na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia w lutym 2019 roku, czyli jeszcze przed wysypem postępowań dyscyplinarnych. Oceny Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego są bardzo złe. Ponad 30 procent Polaków uważa, iż obecna władza upolityczniła je bardziej, niż poprzednicy. Dodatkowo prawie 48% uważa, że sędziowie powinni skoncentrować się na poprawie funkcjonowania sądów i 43% na obronie polskiej praworządności.

Panuje przekonanie, że sędziowie są za mało zaangażowani w obronę praworządności w Polsce, i właśnie to, oprócz poprawy sprawności działania sądów, powinno stanowić główne zadanie dla sędziów w roku bieżącym.

„Wyniki mnie przeraziły. Okazuje się, że większość obywateli, czyli osób, które mogą trafić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości boi się o obiektywność wyroków i niezależność ich od polityków. Jeśli o to chodziło w 3. letnich zmianach sądownictwa i wielu kampaniach marketingowych rządu to “gratuluję sukcesu”.” – mówi Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. – Czuję też ogromne zobowiązanie wynikające z oczekiwań naszego większego zaangażowania. Chciałbym tylko wyjaśnić, że my każdą wolną chwilę poświęcamy na obronę sądów przed politycznymi naciskami, za co spotykają nas różnego rodzaju represje.

W październiku ubiegłego roku Iustitia opublikowała raport, który pokazał, że zdecydowana większość sędziów uważa ostatnie zmiany w sądownictwie za zmierzające do jego podporządkowania politycznego. Niniejsze badanie pokazuje, że również reszta społeczeństwa jest wprowadzonymi (i planowanymi) zmianami mocno zaniepokojona.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 1 – 5 lutego 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” jest największym ciałem zrzeszającym sędziów. Liczy ich 3,6 tys. członków. Kilka dni temu, przytłaczającą liczbą głosów, prezesem stowarzyszenia na drugą kadencję, wybrany został sędzia prof. Krystian Markiewicz.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments