„Brunatna Księga”: napaści na muzułmanów w latach 2017 – 2018

0
(0)

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało RAPORT o wybranych napaściach na muzułmanów w latach 2017-2018 w Polsce, odnotowanych w monitoringu 'Brunatna Księga’. W związku z obchodami Dnia Islamu w Kościele katolickim (26 stycznia) stowarzyszenie apeluje o potępienie aktów ksenofobicznej przemocy i o solidarność z tymi, którzy jej doświadczają.

Za działania na rzecz uchodźców i tworzenie polityki migracyjnej opartej na szacunku wobec różnorodności obrażany był śp. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Dwa tygodnie przed jego śmiercią Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście umorzyła postępowanie w sprawie 'aktów zgonu’, które Młodzież Wszechpolska wystawiła Adamowiczowi i prezydentom dziesięciu innych miast za podpisanie deklaracji o współpracy 'w celu przyjaznego przyjęcia imigrantów’. 20 stycznia prezydenta Gdańska pożegnali także muzułmanie, którzy modlili się podczas ekumenicznej mszy pogrzebowej.

-Ta łatwość okazywania nienawiści wobec muzułmanów lub osób postrzeganych jako muzułmanie bierze się często z języka – tego, którym w wypowiedziach medialnych posługują się politycy, celebryci czy inne osoby publiczne. Używają negatywnych stereotypów i obraźliwych sformułowań, a to w nieunikniony sposób wpływa na ksenofobiczne postawy względem przedstawicieli różnych mniejszości’ – powiedziała dr Anna Tatar, autorka raportu.

'Brunatna Księga’ gromadzi również wybrane przykłady publicznych wypowiedzi odwołujących się do uprzedzeń wobec muzułmanów bądź wręcz nawołujących do wrogości wobec nich. W monitoringu odnotowano m.in. słowa wygłoszone do uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak: 'Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład’ (Kraków, 11 września 2018). Z kolei Wojciech Cejrowski zamieścił na Twitterze (19 października) apel o nadsyłanie zdjęć muzułmanów mieszkających w Polsce. W odpowiedzi internauci w sposób niedopuszczalny, bez pytania o zgodę, robili zdjęcia kobietom w chustach i mężczyznom pochodzenia arabskiego, a następnie publikowali je wraz z obelżywymi komentarzami, np. 'Dzikusy muzułmańskie, coraz więcej ich widać w Polsce, trzeba ich gonić, póki jeszcze można, ta zaraza rozprzestrzenia się szybko’.

Od wielu lat ksenofobiczne komentarze wygłaszane są też na antenie Radia Maryja. W 'Brunatnej Księdze’ za 2018 r. znalazły się m.in. słowa wypowiedziane przez dyrektora toruńskich mediów, o. Tadeusza Rydzyka, który w audycji na temat 'małżeństw mieszanych’ stwierdził: 'Ja np. patrzę, jak Polki zobaczą, spodoba im się taki jakiś mężczyzna, bo ciemniejsza cera i tego… i z tym Arabem i później jest <idź do haremu, jedź tam>. No tak jest, to są dramaty’ (11 grudnia). Wypowiedź ta pozostała bez reakcji m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i władz kościelnych.

W 2018 r. po interwencji Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ’ z platformy Allegro zostały usunięte koszulki, na których widniały obrażające muzułmanów slogany i symbole, np. napis 'Stop islam’, a także rysunek przekreślonego meczetu.

Brunatna Księga islamofobii

W Polsce mieszka, według różnych szacunków, od 15-25 tys. muzułmanów, tj. mniej niż 0,1% populacji kraju.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Podczas chrześcijańsko-muzułmańskich spotkań odczytywane są fragmenty Biblii i Koranu, prowadzone są modlitwy i debaty, a uroczystości kończą się agapą (tj. wspólnym posiłkiem, braterską ucztą). Tematykę obchodów wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji zakończenia miesiąca postu (ramadanu). W maju 2018 r. w orędziu tym zachęcano do wspólnej pracy 'na rzecz harmonii w społeczeństwie coraz bardziej wieloetnicznym, wieloreligijnym i wielokulturowym’.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce organizowany jest przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Franciszek wielokrotnie apelował o szacunek wobec muzułmanów. Już kilka dni po konklawe w jednym z przemówień zapowiadał: 'Bardzo ważne jest intensyfikowanie dialogu między różnymi religiami. Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas mszy św. inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego’ (22 marca 2013).

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest założoną w 1996 roku przez Marcina Kornaka (ur. 1968-zm. 2014) niezależną, apolityczną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.‎

'Brunatna Księga’ to monitoring zdarzeń na tle rasistowskim, ksenofobicznym i antysemickim prowadzony od połowy lat dziewięćdziesiątych przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ’. Jego pomysłodawcą i wieloletnim redaktorem był śp. Marcin Kornak. W publikacji tej opisywane są zabójstwa, pobicia, wyzwiska, akty dyskryminacji, demonstracje uliczne, dewastacje nekropolii i pomników, a także przykłady mowy nienawiści w debacie publicznej.

Wybór zdarzeń islamofobicznych (za lata 2017-2018) udokumentowanych w monitoringu 'Brunatna Księga’ Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ’: https://bit.ly/2Ucpive .

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments