Wysłuchanie obywatelskie kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS organizują wysłuchanie publiczne Sędziów – Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

2 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa zmieniająca zasady wyboru sędziów do KRS. Przyznaje ona Sejmowi prawo wyboru sędziów do KRS spośród kandydatów zgłoszonych przez 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Termin na zgłaszanie kandydatów upłynął 27 stycznia 2018 roku. Marszałek Sejmu zweryfikował zgłoszone kandydatury oraz ogłosił listę 17 osób, które kandydują do KRS (ostatnia, osiemnasta kandydatura jest sprawdzana). Marszałek Sejmu nie udostępnił informacji, kto popiera konkretne kandydatury.

Nowelizacja ustawy o KRS spotkała się z poważną krytyką wprowadzanych zmian, którym zarówno eksperci krajowi, jak i liczne instytucje międzynarodowe zarzucają niezgodność z Konstytucją RP oraz osłabienie mechanizmów chroniących niezależność sądów i niezawisłość sędziów.

Koalicja organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą m.in. HFPC oraz INPRIS, prowadzi od 2006 r. monitoring wyborów sędziów do Trybunału Konstytucyjnego oraz wyborów na inne stanowiska publiczne (GIODO, RPO, Prokurator Generalny). W ramach monitoringu organizowane są m.in. debaty z udziałem kandydatów na dane stanowisko. Umożliwia to obywatelom poznanie kandydatów i ich motywacji oraz sprawowanie społecznej kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez polityków, które są istotne dla ludzi i państwa.

Wokół obecnych wyborów sędziów do KRS narosło wiele wątpliwości, toczą się poważne spory, formułowane są zarzuty. Tym bardziej zależy nam na przejrzystości tego procesu. Chcemy także stworzyć Kandydatom szansę na publiczne przedstawienie swoich motywacji i racji, a także stworzyć możliwość zadawania im pytań. Taki był także deklarowany cel wprowadzanych zmian. Z uzasadnienia do projektu ustawy autorstwa Prezydenta RP wynika, że nowa regulacja „wzmocni transparentność oraz umożliwi publiczną debatę nad kandydaturami” (projekt, s. 1 uzasadnienia).

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich Kandydatów.

Spotkanie poświęcone wyborom do KRS oraz wysłuchanie Kandydatów odbędzie się 26 lutego 2018 r. (poniedziałek) w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgoda 11, Warszawa, VI piętro) o godz. 17.00. Do udziału w wysłuchaniu zapraszamy oprócz sędziów kandydujących do KRS na podstawie znowelizowanych przepisów także osoby zainteresowane: przedstawicieli świata mediów, organizacji obywatelskich, środowisk prawniczych, organizacji sędziowskich. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału w spotkaniu przez formularz rejestracyjny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje o wcześniejszych działaniach związanych z monitorowaniem wyborów na ważne stanowiska publiczne, w tym publikacje, można znaleźć tutaj.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments