P. Tuleja, M. Krzemiński, B. Naleziński, M. Pach: Opinia o zgodności z Konstytucją projektów ustaw przygotowanych przez Stowarzyszenie IUSTITIA

5
(1)

Opinię o zgodności z Konstytucją projektów ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o uregulowaniu skutków uchwał KRS przygotowanych przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, sporządzoną przez czterech autorów z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (prof. dr. hab. Piotra Tuleję, dr. Marcina Krzemińkiego, dr. Bogumiła Nalezińskiego i dr. Macieja Pacha)  opublikował serwis konstytucyjny.pl.

Przedmiotem opinii są w szczególności: konstytucyjny status sędziów, ustrojowa pozycja sądów, ustrojowa pozycja KRS, konstytucyjne standardy procedur dotyczących powoływania sędziów i oceny ich statusu. Opinia nie dotyczy oceny efektywności instytucji prawa sądowego zaproponowanych w projektach ustaw.

Autorzy Opinii stwierdzają, że sędziowie powołani na wniosek neoKRS nie są sędziami w konstytucyjnym znaczeniu, ale sędziami ustanowionymi wyłącznie ustawą i nie są objęci gwarancjami z art. 180 Konstytucji. Dlatego dopuszczalne jest uregulowanie z mocy ustawy sytuacji prawnej osób, którym inwestytura do sprawowania wymiaru sprawiedliwości została nadana wyłącznie ustawą.

PUSP_KRS_opinia_UJ_15_01_2024

konstytucyjny.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments