Czy i kiedy Elżbieta Witek wyjmie z zamrażarki senacki projekt ustawy o przedłużeniu czasu liczenia głosów za granicą. Lista senatorów, którzy byli przeciw

4
(1)

W Sejmie od maja mrozi się projekt ustawy, wniesionej przez Senat z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, a  przegłosowanej 11 maja, o zmianie Kodeksu Wyborczego, która dwukrotnie, do 48 godzin, wydłuża czas na liczenie głosów oddanych w obwodowych komisjach wyborczych za granicą.

Prof. Wojciech Brzozowski, zastępca RPO, prezentując wniosek w Senacie zwrócił uwagę, że obowiązujące ograniczenie czasowe liczenia głosów w komisjach wyborczych za granicą narusza istotę prawa wyborczego.

– W demokratycznym państwie prawnym opartym na zasadzie suwerenności narodu nie powinno dochodzić do sytuacji, w której głosy wyborców prosto z urny wyborczej trafiają do kosza – mówił ZRPO Wojciech Brzozowski na posiedzeniu Senatu.

18 sierpnia drugi zastępca RPO, dr Stanisław Trociuk, zwrócił się do Kancelarii Sejmu z pytaniem o losy ustawy.

Pod pismem dr. Trociuka przedstawiamy, ku uwadze obywateli polskich głosujących za granicą, listę 40 senatorów partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość, którzy sprzeciwiając się ustawie byli za unieważnieniem tysięcy kart wyborczych, wrzuconych do urn w Londynie, Dublinie, Paryżu i wielu innych komisjach w Europie, obu Amerykach, Azji i Afryce. Dla porządku należy oddać sprawiedliwość dwóm senatorom PiS, którzy ustawę poparli – byli to Jerzy Czerwiński i  Mieczysław Golba /red./

Do_Kancelarii Sejmu_Senat_glosowanie_za_granica_projekt_4.08.2023

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments