Rzecznik Praw Obywatelskich o ustawie o powołaniu Komisji do sprawy zablokowania Donaldowi Tuskowi możliwości objęcia urzędu Prezesa Rady Ministrów

0
(0)
Żaden przepis Konstytucji nie przewiduje […] jakiegokolwiek rodzaju odpowiedzialności Prezydenta RP oraz członków Rady Ministrów przed organem administracji publicznej. Skoro zatem zgodnie z Konstytucją, w trybie administracyjnym osoby te nie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności w jakiejkolwiek prawnej formie za działania podejmowane w ramach sprawowanej przez siebie funkcji publicznej, to ich działalność nie powinna też podlegać ocenie organu administracji publicznej. – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich w opinii przesłanej 28 grudnia 2022 r. do Sejmu, gdy Elżbieta Witek odmroziła Ustawę o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007─2022.

Państwowa Komisja organem administracyjnym jest – wskazuje na to choćby podległość prezesowi Rady Ministrów. Jej decyzje są decyzjami administracyjnymi. Nie wyrokami, bo Komisja nie jest sądem.

Tę samą Opinię przesłał RPO do Senatu, którego Komisja Ustawodawcza zajmie się ustawą 26 kwietnia (druk 955).

955_rpo (1)

Zdjęcie ilustrujące: Donald Tusk przed Komisją Śledczą ds. Amber Gold

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments