Odwołany wykład dr Hanny Machińskiej: Profesor prawa nie może być widzem lub nie-widzem, pisze prof. Michał Romanowski do prof. Tomasza Giaro

3.7
(3)

Warszawa, 15 stycznia 2023 r.

Szanowny Pan Dziekan prof. dr. hab. Tomasz Giaro

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Profesor prawa nie może być widzem lub nie-widzem. Jeżeli chce być wiarygodny dla studentów, których uczy roli prawnika w życiu codziennym, musi być aktorem. Musi grać role, w których swoją grą, autentycznie, przekazuje, że to, czego uczy, jest fundamentalne dla życia każdego z nas.

Obojętniejemy na niebezpieczne słowa. My, profesorowie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, nie możemy milczeć wobec bezprecedensowej decyzji, jak rozumiem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Nowaka, o odwołaniu z przyczyn „technicznych” wykładu Pani Doktor Hanny Machińskiej w dniu 17 stycznia 2023 r. o g. 17:00 w auli d. Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego!

Wykład Pani Doktor Hanny Machińskiej był zaplanowany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, w ramach serii wykładów organizowanych przez byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Pana Profesora Piotra Węgleńskiego: „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”, które kształtują oblicze intelektualne Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaproszenie przez Pana Rektora Piotra Węgleńskiego przedstawiciela Naszego Wydziału Pani Doktor Hanny Machińskiej na wygłoszenie wykładu mającego fundamentalne znaczenie dla kształtowania postaw moralnych i intelektualnych Polaków, jest zaszczytem dla Naszego Wydziału, na którym Pani Doktor przepracowała około 50 lat!!!

Zdumiewające okoliczności, nie tyle zwolnienia, ale „wyrzucenia” Pani Doktor Hanny Machińskiej z funkcji Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich przez nowego Rzecznika Praw Obywatelskich pana dr. hab. Marcina Wiącka (niestosownością z mojej strony byłoby wymienianie zasług Pani Doktor dla walki o prawa człowieka, którą docenił cywilizowany świat, docenił Rzecznik Praw Obywatelskich Pan prof. Adam Bodnar) zbiegają się z powstaniem nagłych przyczyn „technicznych” niemożliwych do przezwyciężenia, uniemożliwiających wykład Pani Doktor na Uniwersytecie Warszawskim pt: „A mury, runą, runą, runą”.

Media informują, że rzecznik Rektora UW Pana prof. Alojzego Nowaka, Pani dr Modzelewska odwołanie wykładu Pani Doktor Hanny Machińskiej uzasadnia słowami:

„Władze i dziekańskie oraz bezpośrednia przełożona osoby organizującej wydarzenia z cyklu »8 wykładów na Nowe Tysiąclecie« nie zostały poinformowane o wykładzie”.

Rozumiem, że rzeczniczka Pana Rektora powołuje się na sprzeciw wobec wykładu Pani Doktor Machińskiej władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego!!!

Zakładam, że jest to Nieprawda!!!

Nie opadł jeszcze kurz po … zawstydzającym zwolnieniu Pani Doktor Machińskiej przez Rzecznika Praw Obywatelskich Pana dr. hab. Marcina Wiącka z funkcji Zastępcy Rzecznika Prawa Obywatelskich, a jesteśmy świadkami kolejnej haniebnej akcji niszczenia Pani Doktor Hanny Machińskiej, która całe Swoje życie poświęciła pracy dla Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i dla ochrony praw człowieka.

Granice tego, co niewyobrażalne, są konsekwentnie przesuwane.

John Stuart Mill pisał: „Ogólne wychowanie państwowe jest po prostu sposobem kształtowania ludzi na tę samą modłę; a ponieważ modła, którą się im nadaje, odpowiada, życzeniom panującego rządu, czy będzie on w rękach monarchy czy kapłanów, arystokracji lub w większości żyjącego pokolenia, daje […] despotyczną władzę nad umysłem prowadzącą w naturalny sposób do zawładnięcia ciałem”.

Wedle Monteskiusza, gdy patrzy się z pewnego dystansu: „ostrości […] zacierają się; rodzą się one zwykle jedynie stąd, iż myśl przechyla się cała na jedną stronę i zaniedbuje wszystkie inne”.

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego musi zachować ostrość widzenia, że odwołanie wykładu Pani Doktor Hanny Machińskiej z „przyczyn technicznych” jest wyrazem eliminacji Pani Doktor Hanny Machińskiej przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Edukacja uniwersytecka powinna być nośnikiem wartości. Wiedza odarta z wartości jest niewiedzą.

Pani Doktor Hanna Machińska broni przez całe Swoje życie, aby władza nad umysłami ludzi, studentów nie została oddana w ręce partii rządzącej!

Zwracam się z prośbą do Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, aby podjęła uchwałę wzywającą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego pana prof. Alojzego Nowaka, aby w imię wartości Uniwersytetu przezwyciężył trudności „techniczne” i umożliwił, aby zaplanowany wykład Pani Doktor Machińskiej w dniu 17 stycznia 2023 r. o g. 17:00 w auli

d. Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się.

Gaudemaus Igitur!

prof. dr hab. Michał Romanowski

Autor zdjęcia: Adrian Grycuk

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments