Sąd Najwyższy po wyroku ETPC z 8 listopada: Wyłączenie od orzekania w sprawie z powołaniem na odpowiednio stosowane art. 48 i 49 k.p.c. oraz wokanda

0
(0)

Wyłączenie od orzekania w sprawie z powołaniem na odpowiednio stosowane art. 48 i 49 k.p.c.

​I CSKP 524/21

​Postanowieniem z dnia 25 listopada 2021 r. Sąd Najwyższy wyłączył sędziego Sądu Najwyższego od orzekania w sprawie o sygn. akt I CSKP 524/21.

Zawiadomienie o podstawie wyłączenia od orzekania w tej sprawie z powołaniem na odpowiednio stosowane art. 48 i 49 k.p.c. złożył sędzia Sądu Najwyższego powołany do pełnienia urzędu na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 3), uzasadniając je treścią wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z dnia 8 listopada 2021 r. wydanego w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce (skargi nr 49868/19 i 57511/19). Wskazał, że orzeczenie wydane przez sąd, w składzie którego uczestniczy sędzia powołany do pełnienia urzędu na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej przepisami wyżej wymienionej ustawy, może naruszać standard określony w art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, co powoduje – w jego ocenie – poważne ryzyko traktowania orzeczenia jako wydanego w warunkach nieważności postępowania oraz powstania roszczeń odszkodowawczych.

Sędzia powołał się również na dobro wymiaru sprawiedliwości, interes stron i ich prawo do rzetelnego procesu oraz dobro państwa.

Uzasadnienie postanowienia zostanie sporządzone w terminie ustawowym.

sn.pl

wokanda_kpiz-c87cru

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments