My, sędziowie sądów administracyjnych jesteśmy i czujemy się sędziami polskimi i unijnymi…

5
(1)

Stanowisko Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych z 10 października 2021 r.

My, sędziowie sądów administracyjnych jesteśmy i czujemy się sędziami polskimi i unijnymi. Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej zadawaliśmy i będziemy zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Będziemy dokonywać wykładni prounijnej i prokonstytucyjnej. Wniosek Premiera do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 3/21, rozstrzygnięty 7 października 2021 r., był w istocie skutkiem pytań, jakie Naczelny Sąd Administracyjny, jako sąd także unijny, zadał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jako sędziowie ślubowaliśmy wierność Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkim zawartym w niej zasadom, a zatem również wynikającemu z art. 9 Konstytucji obowiązkowi przestrzegania wiążącego Polskę prawa międzynarodowego.

Prawo unijne jest zgodnie z art. 9 i art. 91 ust.1-3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, częścią polskiego porządku prawnego.

Zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów są zarówno zasadami wynikającymi z art. 178 ust. 1 Konstytucji, ale także zasadami wynikającymi z prawa Unii Europejskiej i to tych zasad dotyczyły orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Nikt i nic nie zwalnia nas od obowiązku stosowania się do tych zasad.

osssa-sedziowie.org.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments