Trybunał Julii Przyłębskiej (w ułomnym składzie) ogłasza ustami b. prokuratora Stanisława Piotrowicza: Adam Bodnar nie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich

0
(0)

15 kwietnia Trybunał w składzie STK Juia Przyłębska, przewodnicząca, STK Stanisław Piotrowicz (sprawozdawca), dr hab. Justyn Piskorski, STK Bartłomiej Sochański, STK Wojciech Sych ogłosił wyrok w sprawie K 20/20 o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z przewidywaniami i przebiegiem przesłuchania prof. Adama Bodnara przez S. Piotrowicza i J. Piskorskiego w orzeczeniu uznano, że pełnienie przezeń funkcji rzecznika po 9 września jest niezgodne z konstytucją.

Niespodzianką pewną jest trzymiesięczna karencja, która ma stworzyć szansę Prawu i Sprawiedliwości na wybór „właściwego” rzecznika. Najnowszym kandydatem jest poseł Wróblewski, współautor wniosku antyaborcyjnego do TK, który skutkował wyrokiem z 22 października ubiegłego roku, ze wszystkimi jego konsekwencjami społecznymi, politycznymi i wizerunkowymi. Dla potwierdzenie jego wyboru przez Senat PiS zabiega o głos senatora Jana Filipa Libickiego (Koło Senatorów Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe) i widać potrzebuje na to jezcze trochę czasu. Z drugiej strony PiS-owi potrzebna jest zwłoka dla skutecznego przeprowadzenia ustawy o kadencji RPO i powołaniu ewentualnego „tymczasowego” rzecznika (nazwa tego stanowiska nie ma znaczenia), który pełniłby funkcję rzecznika do czasu wyboru nowego. Tu ujawnia się wewnętrzna słabość Zjednoczonej Prawicy – posłowie Porozumienia Jarosława Gowina zapowiadają, że nie zaakceptują rozwiązania niekonstytucyjnego, którym byłoby stworzenie funkcji „osoby wykonującej zadania RPO”, nieznanej polskiej Konstytucji.

W rezultacie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, którą da się tak opisać: uznano za niekonstytucyjne pełnienie obowiązków przez konstytucyjnie wybranego Adama Bodnara po to, by konstytucyjnie (zgodnie z konstytucyjnymi zasadami stanowienia prawa) powołać na bliżej nieokreślony czas niekonstytucyjnego figuranta, którego Konstytucja nie przewiduje.

To wymaga wyobraźni!

Piotr Rachtan

Treść wyroku i uzasadnienie przedstawiamy poniżej, w zapisie video wykonanym przez VideoKOD Sieciowej Telewizji Obywatelskiej..

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments